Arafatki jako część ubioru militarnego

2019-05-16
Arafatki jako część ubioru militarnego

Strój w grach militarnych odgrywa ogromną rolę. Nic dziwnego – chroni przed zimnem, jak i upałem, a z drugiej strony gwarantuje odpowiednie maskowanie. W skład wyposażenia gracza ASG wchodzą nie tylko mundury, kamizelki i plecaki, ale też inne elementy, które pozornie stanowią nieznaczący detal, a w praktyce mogą zaważyć m.in. na komforcie termicznym, jak i skuteczności kamuflażu.

Jedną z części wojskowej odzieży, którą spotyka się nie tylko wśród fanów militariów, ale też żołnierzy na całym świecie, jest arafatka. Chusta, nazwana dzięki skojarzeniu z Jaserem Arafatem, który nosił tego typu chustę na głowie, jest powszechnie stosowana nie tylko przez żołnierzy krajów z Bliskiego Wschodu, ale też na stałe weszła do wyposażenia wielu zachodnich wojsk. Nic dziwnego, że szybko została spopularyzowana wśród miłośników airsoftu, a sklepy ASG oferują jej najróżniejsze rodzaje.

Sława arafatki wynika przede wszystkim z wielu funkcjonalnych cech. Tradycyjna chusta doczekała się również modyfikacji, które zwiększają zakres zastosowań. Przyjrzyjmy się bliżej temu niepozornemu elementowi wojskowej garderoby.

Jak arafatka zyskiwała swoją popularność

Tradycyjne kefije (jak nazywają je sami Arabowie) wykonane są z bawełny lub jej mieszaniny z wełną. Dzięki temu mają nie tylko doskonale właściwości termoizolacyjne, ale pozwalają też skórze swobodnie oddychać, a ponadto – szybko schną. Pierwszym zachodnim żołnierzem, o którym wiadomo, że nosił arafatkę, był Thomas Edward Lawrence, którego większość z pewnością lepiej skojarzy pod imieniem Lawrence’a z Arabii. Największą popularność jednak przyniosła kefiji I wojna w Zatoce Perskiej, gdzie amerykańscy i brytyjscy żołnierze zaczęli ją nosić, chroniąc się nie tylko przed pyłem piaskowym, ale też przed upałami i oparami płonącej ropy.

Dzisiaj zwykle możemy znaleźć je w sklepach w wersji bawełnianej w najróżniejszych barwach. Tradycyjnie występuje w kolorze khaki, białym lub w biało-czarną kratę, choć zdarzają się też biało-czerwone i wielokolorowe. Na rynku zachodnim możemy kupić je w różnych odcieniach, często pasujących do poszczególnych kamuflaży. Co ważne – wiele z tych produktów wciąż jest sprowadzanych z krajów arabskich, dzięki czemu zachowują swoje wyjątkowe właściwości.

Zalety arafatek

Wyróżnia się co najmniej kilka zalet kefiji. Najważniejszą zdecydowanie jest wysoki komfort termiczny. Dzięki dość luźnemu tkaniu materiału arafatka zapewnia doskonałą przewiewność, więc nawet w przypadku, gdy zakrywa się nią całą twarz, skóra może swobodnie oddychać i nie przegrzewa się. Z drugiej strony, jej rozmiary pozwalają ją złożyć kilkukrotnie – tak zawiązana na twarzy czy szyi umożliwia ogrzanie skóry, kiedy są niższe temperatury. Idealnie nadaje się również do ochrony przed wszelkimi otarciami i zadrapaniami – zarówno tymi, które powstają od pokonywania takich przeszkód, jak szuwary czy zakrzewienia, jak i powodowanymi ekwipunkiem – od szelek czy kamizelek taktycznych.

Choć w Polsce trudno o burze piaskowe, to w powietrzu często unoszą się różne pyłki. Chroniąca nos i usta kefija doskonale poradzi sobie z nimi, nie ograniczając możliwości oddychania. Z drugiej strony zawiązana na głowie zabezpieczy ją przed przegrzaniem, nawet w wyjątkowo upalne dni. Arafatka spełni również zadanie jako bariera przed dokuczliwymi owadami, które są obecne w lasach czy w okolicach zbiorników wodnych.

Niewątpliwą zaletą jest to, że chusty, mimo często szerokiej rozpiętości, są lekkie, a do tego bardzo szybko schną. To też gwarantuje sprawne odprowadzanie wilgoci. Ostatecznie – dobrze zawiązana arafatka będzie świetnie maskować przed wzrokiem przeciwnika.

Tradycyjna arafatka jako element wyposażenia

Niezależnie od barw kefije świetnie pasują do większości elementów odzieży militarnej. Tradycyjna chusta, mimo że na rynku pojawiło się wiele jej modyfikacji, wciąż cieszy się prawdopodobnie największym wzięciem. Przemawia za tym nie tylko relatywnie niewysoka cena, ale przede wszystkim wszystkie zalety, jakie wymieniliśmy sobie wyżej. Wiązana jak bandana albo hidżab spełni często dużo lepiej swoje zadanie niż kominiarki, czapki czy inne nakrycia głowy lub osłony twarzy.

Jakie kolory dostępne są w sklepach? Jednym z najczęstszych jest oliwkowy z typową czarną kratą, które doskonale skomponują się z wyposażeniem w barwach amerykańskiego woodlandu, brytyjskiego DPM-u, niemieckiego flectkarna, a także najróżniejszych wzorów multi-cam czy kryptek. Nie brakuje również chust jednobarwnych w kolorach tan czy khaki.

Arafatka – chusta snajperska

Swoistą modyfikację arafatki stanowią szale sorgo, których materiał charakteryzuje się rzadszym tkaniem. Ma więc formę gęstej siatki, którą można złożyć, dzięki czemu bez problemu będzie spełniać swoją pierwotną funkcję, lub też całkowicie rozłożyć, traktując jako osobistą siatkę maskującą, którą można nałożyć na głowę albo owinąć nią broń.

Tego rodzaju arafatka więc nie tylko chroni przed otarciami czy chłodem, ale również może pełnić zadanie skutecznego elementu kamuflażu. To świetne rozwiązanie szczególnie dla tych graczy, którzy przyjmują rolę snajpera czy dywersanta.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 158 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
Przysłane szybko, sprawnie i dobrze. Żadnych zarzutów.
2024-06-04
Paczka została szybko nadana, a sam produkt działa bez zarzutu
pixel