Celownik laserowy i optyczny – wyjaśniamy różnice

2019-08-21
Celownik laserowy i optyczny – wyjaśniamy różnice

Współcześnie większość graczy ASG nie wyobraża sobie, aby ich broń nie była wyposażona w dodatkowe akcesoria. Obejmuje to nie tylko pasy taktyczne, chwyty przednie, czy łączniki magazynków. Do najpopularniejszych elementów doposażenia broni airsoftowej należą najróżniejsze celowniki. To dzięki nim można oddać celniejszy strzał. Skąd akurat takie zestawienie?

Otóż jest ono celowe – dzisiaj zajmiemy się dwoma rodzajami celowników, które są często wybierane przez graczy – laserowymi i optycznymi. Między nimi są istotne różnice, w tym też przy sposobie celowania. Nie zmienia to jednak faktu, że oba te narzędzia mogą się świetnie uzupełniać.

Rozważasz zakup podobnego akcesorium? Zastanawiasz się nad tym, który celownik będzie idealny dla Ciebie? W takim razie znajdziesz tu garść informacji, które z pewnością pomogą podjąć Ci odpowiednią decyzję.

Rodzina celowników optycznych

Czym są celowniki optyczne? To teleskopy, które dodatkowo wyposażono w siatkę celowniczą. Składają się z jednego obiektywu i okularu. Prościej mówiąc, jest to rodzaj lunety z siatką celowniczą. Zdecydowana większość współczesnych celowników z tej kategorii posiada także możliwość wyregulowania siatki w pionie i poziomie. Może ona przybierać najróżniejsze formy – zazwyczaj jest to sam krzyż. W wojskowych wersjach często występuje również w wariancie z dalmierzem. W przypadku zaś rosyjskich celowników PSO główny znak celowniczy ma kształt szewronu.

Cechą charakterystyczną celowników optycznych jest to, że większość z nich oferuje powiększenie widzianego obrazu. To zaś może być stałe (np. czterokrotne jak w przypadku lunety Gunnera Theta Optics lub z możliwością regulacji. Zakres zbliżenia jest bardzo różny. Do najpopularniejszego należy ten oscylujący mniej więcej od 3x do 9x. Nie brak oczywiście celowników o dużo większych granicach przybliżenia jak na przykład 6-24x. Czemu występują między nimi tak duże różnice?

Przyczyna jest prosta. Lunety mają zastosowanie w różnych broniach i na innych dystansach. W przypadku wspomnianego Gunnera mówimy o celowniku, który został stworzony z myślą o lekkich karabinach maszynowych dla żołnierzy wsparcia. Dzięki temu strzelec zyskuje możliwość nie tylko „przygważdżania” ogniem ciągłym, ale też oddawania bardziej precyzyjnych strzałów. Z drugiej strony od samego początku powstawały one z myślą przede wszystkim o karabinach powtarzalnych. Dlatego wciąż najczęściej można je spotkać na wyposażeniu strzelców wyborowych.

Jednak mniejsze przybliżenia np. w zakresie 1,5-5x, tak jak przy lunecie 1,5-5X40 BE gwarantują skuteczne używanie ich także na karabinach szturmowych czy samopowtarzalnych. To znacząco poszerza spectrum możliwości użytkownika. Powiększenie o wielkości 1,5x jest na tyle małe, że można swobodnie obserwować najbliższe otoczenie, a także uczestniczyć w walce na bliskim dystansie. Natomiast zwiększenie do 5x umożliwia prowadzenie bardziej precyzyjnego ognia z większej odległości.

Lasery – czyli optyka inaczej

Gdyby nie nauka, jaką jest optyka, dzisiaj prawdopodobnie nikt by nawet nie myślał o laserach. Tymczasem są one używane coraz szerzej w różnych branżach – także zbrojeniowej. Gracze ASG z pewnością od razu skojarzą je z celownikami laserowymi – i prawidłowo. Choć wywodzą się z tej samej gałęzi, co lunety, to są przyrządami z zupełnie innej kategorii. Laserowe wskaźniki celu, jak jeszcze się je nazywa, służą przede wszystkim do prowadzenia celnego ostrzału z użyciem wyświetlanego na obiekcie punktu. Są to po prostu lasery o niewielkiej mocy, które służą do wskazywania, jak i oświetlania.

To oznacza, że laser może służyć zarówno do prowadzenia ognia precyzyjnego, jak i do naświetlania celu dla systemów czułych na podczerwień, jakie stosuje się np. w bombach inteligentnych. Montuje się je zazwyczaj na łożu broni. Mogą być jednak podczepione też pod lunety, jeśli ta posiada specjalne szyny montażowe.

Kolory wiązek są różne – najpopularniejsze są czerwone, a obok nich niebieskie i zielone, jak na przykład w przypadku modelu Green Dot od Kandara. Ich działanie jest bardzo proste – funkcjonują niemal tak samo, jak wskaźniki do prezentacji czy zabawki wykorzystujące laser. Przez wciśnięcie odpowiedniego przycisku (w przypadku celowników są one umieszczane zazwyczaj na kablu, przyczepianym do chwytu przedniego), aktywuje się wiązkę. Przy odpowiedniej kalibracji, a warto wspomnieć, że regulacja również odbywa się w pionie i poziomie, można uzyskać punkt celowniczy, który idealnie pokrywa się z miejscem uderzenia pocisku.

Czy celownik optyczny i laserowy się wykluczają?

Jak widać, są to odrębne kategorie celowników. Nie oznacza to jednak, że wybór między nimi to alternatywa. Wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach celownik laserowy stanowi doskonałe uzupełnienie dla możliwości lunety. Z drugiej strony na bliskim dystansie umożliwia prowadzenie precyzyjnego ognia z biodra, co oszczędza czas na złożenie się do strzału. Wszystko więc zależy od priorytetów strzelca – czy przewiduje starcia na większym dystansie, czy też w warunkach CQB.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Ok
2024-04-29
dobry sklep
pixel