Colt M1911

2021-07-27
Colt M1911

Colt jako producent broni ma bardzo długą tradycję. Znamy różne modele pistoletów i to nie tylko tej firmy, niewiele jednak odcisnęło tak duże piętno na historii uzbrojenia, jak popularna czterdziestka piątka. Colt 

M1911 to wyjątkowa broń, charakteryzująca się elegancką prostotą, dużą siłą ognia, poręcznością, a także niezawodnością. Znalazła uznanie wśród cywilów, policjantów i wojskowych, a jej budowa od lat jest praktycznie taka sama – z mniejszymi, czasem tylko nieco większymi usprawnieniami.

O tym, jak doskonałą jest konstrukcją stanowi fakt, że Colt nie był w stanie sprostać ogromnym zamówieniom na tysiące sztuk i musiał sprzedawać licencję innym firmom zbrojeniowym, aby zaspokoić potrzeby różnych armii.

Historia konstrukcji Colta M1911

Pistolet ten zaprojektowano z myślą o pierwszej broni osobistej armii USA, która byłaby samopowtarzalna. Prace nad projektem tego typu broni trwały tak naprawdę od 1892 roku, a przyspieszyły po 1899, kiedy zarządzono powrót do kalibru .45.

Pierwsza partia została dostarczona już na początku 1912 roku. W kolejnych latach zmieniono szczerbinkę, a także wielkość zęba kurka. W 1915 roku natomiast producent wypuścił krótką serię o kalibrze .455 dla kanadyjskiej armii, która potrzebowała broni do redukcji zapasów pocisków, stosowanych do tej pory w pistoletach Webley & Scott. Większy test M1911-tki przeszły w pierwszych latach XX wieku na granicy z Meksykiem, gdzie Amerykanie zmagali się z Pancho Villą, a podczas I wojny światowej wykazały swoją wysoką wartość.

Szereg największych modyfikacji (dających w rezultacie model M1911-A1) przeprowadziła firma Springfield Armory, dzięki której pistolet stał się jeszcze bardziej funkcjonalny i produkowany był w tym kształcie aż do jego kolejnej wersji – 1991-A1.

Do 1930 na licencji Colta zostało wyprodukowanych ponad 720 tysięcy sztuk tego pistoletu – także na rynek cywilny (MC1911), dla armii angielskiej i rosyjskiej (w 1915 r.). Wojskowe modele zawsze miały na boku zamku grawerunek formacji, do której trafiały.

Amunicja i magazynki

Standardowo Colt M1911 jest wyposażony w jednorzędowy pudełkowy zasobnik o pojemności 7 pocisków. Naboje o kalibrze .45 (0,45 cala) ACP – Automatic Colt Pistol oficjalnie zostały przyjęte przez 

Departament Obrony jako .45 Government Automatic Cartridge, które zostały opracowane na podstawie konstrukcji Browninga przez amerykański arsenał Frankford. Nabój ważył 233 grany (około 15,2 grama), gwarantując dużą moc obalającą.

 Dane techniczne pistoletu Colt M1911

  • Kaliber – 11.43 mm (0,45 cala)
  • Nabój – .45 ACP
  • Długość – 222 mm
  • Wysokość – 133 mm
  • Długość lufy – 127 mm
  • Masa broni – 1100 g (bez amunicji)
  • Prędkość początkowa pocisku – 255 m/s
  • Zasięg skuteczny – 50 m

 ASG

Rynek ASG zadbał o to, aby repliki tego typu pojawiły się w każdej możliwej formie zasilania. Możemy zaopatrzyć się w modele sprężynowe, elektryczne oraz gazowe. Spośród egzemplarzy sprężynowych możemy wybrać pozycje z najtańszej półki cenowej. Są to repliki doskonałe do zdjęć filmowych lub, ze względu na ich niską predk wylotową, do strzelania dla najmłodszych. Spośród tej gamy możemy wyróżnić modele firm takich jak CYMA, GALAXY, WELL.

Elektryczny pistolet jest doskonałą alternatywą na pory zimowe, gdy repliki gazowe nie pracują już tak efektywnie. Modele te posiadają elektryczny gearbox dedykowany do AEP CYMY. Prędkość wylotowa wynosi ok 220 fps (idealne do CQB na dystansach do 15m). Ze względu na to, że jest to model elektryczny, replika nie posiada systemu ruchomego zamka (Blow-back). 

Oprócz modelu CM.030, CYMA wypuściła na rynek dwa modele colta 1911. Są to egzemplarze:

 Jeżeli chcemy zainteresować się czymś bardziej odwzorowującym odpowiednik broni palnej, warto zwrócić uwagę na modele gazowe. Rynek ASG oferuje egzemplarze modele Colt'a zasilane zarówno gazem CO2 jak i Green-Gas'em. Spośród replik gazowych możemy wyróżnić takie firmy jak: Tokio-Marui, UMAREX, WE, KWA, KJW, ARMY, WELL. Na specjalną uwagę zasługują te pierwsze. Modele TM oraz UMAREX wyróżniają się precyzją wykonania, doskonałymi parametrami strzału. Firma WE oraz KWA z kolei zaprojektowała model toporniejszy, przez co replika wagowo jest zbliżona do broni palnej (z pełnym magiem). 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 140 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Brat bardzo zadowolony :)
2024-05-16
szybka dostawa polecam serdecznie
pixel