Czyszczenie i konserwacja replik ASG

2017-08-29
Czyszczenie i konserwacja replik ASG

Uwielbiasz militaria, więc zadbaj o swoją replikę
Nawet gdyby temat akcji i manewrów militarnych przy użyciu broni ASG traktować jak zabawę (trafniej jest go jednak nazywać sportem), to i tak cała rzecz wymaga poważnego do niej podejścia. Jeśli chcemy sobie zafundować jakąkolwiek dobrą imprezę, to musimy zadbać, aby nic nam jej nie popsuło. Podobnie ma się rzecz z airsoftem. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby po długich dniach oczekiwania na airsoftowe zawody, radość prysnęła nagle jak bańka mydlana, bo Twoja broń zacina się lub wcale nie strzela. Powinieneś zawsze mieć ją w stanie gotowości bojowej. Po każdej akcji należy swoją broń dokładnie obejrzeć, rozebrać, wyczyścić, nasmarować: słowem, musisz na nią dmuchać i chuchać, tak aby zawsze była w idealnym stanie. Jak dbać o swoje militaria, jakich środków do ich konserwacji używać? Poniżej kilka rad na ten temat.

Czyszczenie ASG

Pamiętaj: broń ASG to wyrafinowane, precyzyjne mechanizmy

Oczywiste jest, że aby wyczyścić i zakonserwować replikę, należy ją najpierw rozebrać. Pamiętajmy jednak, że chociaż nie jest to broń śmiercionośna, to należy postępować z nią śmiertelnie poważnie. Budowa tej broni jest równie wyrafinowana jak konstrukcja oryginału, a jej mechanizmy nie mniej skomplikowane i precyzyjne. Dlatego, jeśli jesteś początkującym adeptem airsoftu, a militaria interesują Cię od niedawna i nigdy broni ASG nie rozbierałeś, to skorzystaj z pomocy kogoś doświadczonego, kto być może uchroni Cię przed uszkodzeniem Twojej repliki. Pamiętaj, że na początku należy broń rozładować i zabezpieczyć. Do poszczególnych odmian broni, z uwagi na zróżnicowanie ich konstrukcji, podchodzimy w odmienny sposób:

  • Repliki sprężynowe. Te modele przysparzają nam najmniej kłopotów przy konserwacji. Polega ona przede wszystkim na naoliwieniu mechanizmu spustowego oraz zamka (w modelach, w których mamy do niego dostęp), a także sprężyny, aby się nie zacinała. Stosujemy tu najczęściej olej silikonowy, a czynność tę wykonywać należy po każdych zawodach, a nawet w przerwach, w czasie ich trwania.
  • Repliki gazowe. Tym konstrukcjom należy już poświęcić zdecydowanie więcej uwagi, a w szczególności w modelach z systemem Blow Back; system polega na odrzucaniu zamka przez część gazu zasilającego replikę, co jeszcze bardziej upodabnia ją do oryginału. Tutaj również po rozebraniu oliwimy zamek i, po odchyleniu, mechanizm spustowy. Warto pamiętać, aby zawsze po strzelaniu zostawić nieco gazu, który utrzymuje w odpowiednim położeniu uszczelki magazynku, zapobiegając jego rozszczelnieniu.
  • Repliki elektryczne. To najbardziej popularne, a jednocześnie najbardziej zaawansowane pod względem technicznym militaria ASG. Tutaj pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać natychmiast po zakończeniu strzelania, jest zadbanie o to, aby sprężyna nie pozostawała w ściśniętej pozycji. Taki stan, w dłuższym czasie, powoduje osłabienie sprężyny, a w konsekwencji konieczność jej wymiany. Należy również wtedy odłączyć baterię i rozładować ją do końca przy użyciu specjalnej rozładowywarki. Zawsze po wystrzeleniu około 500 kulek należy zrobić 5-10 minutową przerwę w strzelaniu. Należy ze szczególną troską dbać o to, żeby do mechanizmu repliki, a szczególnie do jego silniczka, nie dostał się piasek lub grubszy pył. Jeśli zauważymy, że prędkość wylotowa kulek jest mniejsza niż powinna, to wlewamy kilka kropel oleju do otworu, przez który kulki są podawane do magazynku, wystrzeliwujemy 1-2 magazynki, a następnie szmatką wełnianą nałożoną na wycior czyścimy dokładnie lufę. Również do tego samego otworu wpuszczamy kilka kropli oleju, gdy przy ładowaniu kulki zacinają się i wchodzi ich do magazynku mniej niż powinno.

We wszystkich replikach jedną z podstawowych czynności, może nawet najważniejszą, jest częste czyszczenie lufy. Zaniedbanie tej czynności zawsze pogarsza szybkość i trajektorię lotu kulki, a może również prowadzić do zacinania się poszczególnych mechanizmów. Czyścimy lufę wyciorem z końcówką owiniętą papierem toaletowym lub miękką szmatką. W każdym wypadku, gdy repliki są nieużywane, należy zakładać na otwory ich luf specjalne nakładki, zabezpieczając je przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Materiały do konserwacji broni ASG

W sklepach prowadzących militaria ASG znajdziemy spory wybór środków, przy pomocy których zadbamy o odpowiedni stan techniczny, jak i wygląd naszej broni. Będą to przede wszystkim oleje silikonowe, olejki teflonowe oraz miękkie szmatki. Najlepszym rozwiązaniem są jednak tutaj aluminiowe mini-walizeczki, zawierające składane, skręcane wyciory i metalowe końcówki adaptacyjne oraz wszelkie preparaty do konserwacji ASG.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Bardzo dobra i merytoryczna obsługa, polecam
2024-05-13
Ok
pixel