EDC – czym jest i jak warto go rozbudować?

2021-07-27
EDC – czym jest i jak warto go rozbudować?

Kiedy zobaczyłeś tytuł tematu, z pewnością zastanawiałeś się, o co chodzi z tą rozbudową, skoro nawet nie wiesz, co to jest EDC. Tymczasem, mniej lub bardziej świadomie, każdy go komponuje. W końcu, kiedy wychodzisz z domu, zabierasz ze sobą różne rzeczy. Klucze, portfel, smartfon, a czasem też szereg innych drobnych przedmiotów. To jest właśnie Twój ekwipunek dźwigany codziennie.

Ludzie zawsze nosili ze sobą akcesoria, mające zastosowanie w różnych okolicznościach. Natomiast ci, którym nieobcy jest survival, zawsze starają się mieć ze sobą przyrządy, dzięki którym są przygotowani na nawet najmniej sprzyjające okoliczności.

Masz w sobie coś z preppersa? A może po prostu często bywasz w sytuacjach, w których myślisz, że przydałoby Ci się odpowiednie narzędzie? Teraz masz szansę dowiedzieć się więcej o rozwijającym się trendzie EDC!

Czym dokładnie jest EDC?

Every day carry w luźnym tłumaczeniu oznacza właśnie ekwipunek dźwigany codziennie. W założeniu chodzi o bycie gotowym na każdą ewentualność. Począwszy od przedłużającego się miejskiego korku przez utknięcie w windzie po katastrofę lotniczą. Nie chodzi jednak o to, by nosić ze sobą całą skrzynkę! Kluczem jest dobranie minimum akcesoriów, którymi da się wykonać maksimum poszczególnych czynności. Dzięki temu można skomponować wyposażenie na każdą kieszeń.

Podstawowe elementy wyposażenia EDC

Każdy ekwipunek będzie wyglądał nieco inaczej, choć znajdą się też elementy wspólne, jak portfel czy telefon. Jedni pójdą w nieco bardziej w model survivalowy, który pomoże przetrwać im w lesie i nie tylko. Inni wybiorą bardziej „miejskie” rozwiązania, gdzie wyposażenie taktyczne może mieć mniejsze znaczenie. Przede wszystkim jednak EDC powinien mieć wszystkie produkty, które będą potrzebne dla zachowania bezpieczeństwa. Obejmuje to również specyficzne leki, jeśli cierpi się na jakąś chorobę.

Przyjrzyjmy się temu, jakie elementy EDC warto mieć zawsze przy sobie. Wśród nich można wyróżnić:

  1. Klucze i portfel
  2. Smartfon
  3. Nóż i multitool
  4. Karta survivalowa
  5. Zapałki lub zapalniczka
  6. Mała latarka
  7. Apteczka
  8. Gaz pieprzowy lub długopis taktyczny

Nóż, scyzoryk i multitool

Tym, co powinien zawierać każdy ekwipunek codzienny, jest nóż. Nie chodzi tu oczywiście ani o bagnety, a tym bardziej sztylety. Najlepsze do tego zadania są średnich rozmiarów i składane noże. Świetnie spisze się model Strinder Knives, z ergonomiczną rączką, zbijakiem do szyb, ostrzem do cięcia pasów bezpieczeństwa i wygodną klamerką do pasa.

Niestety – nie zawsze można go ze sobą zabrać. Nie przy każdym zadaniu też będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlatego czasem, zamiast zwykłego noża, lepiej jest wybrać scyzoryk. W zależności od modelu liczba funkcji może się mocno różnić. Śrubokręty, nożyczki i pęsety to tylko niektóre z nich. Ci zaś, którzy chcą być gotowi na każdą okoliczność, mogą wybrać multitool. W podstawowej wersji zawiera on jeszcze więcej narzędzi niż zwykły scyzoryk. Dużym udogodnieniem są na przykład kombinerki, które przydają się w najróżniejszych sytuacjach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć ze sobą nóż i multotoola. To pozwala dobierać odpowiednie przyrządy pod konkretne czynności. Ponadto oba mieszczą się w kieszeni lub mają wygodne kabury jak np. model Rebar

Wszystko, co mieści się w portfelu i kieszeni

Warto kierować się zasadą, że jeśli coś się mieści w portfelu i nie waży zbyt wiele, a może się przydać – lepiej mieć to przy sobie. Tak jest na przykład z kartami kredytowymi-survivalowymi. To niepozorne narzędzie, które kosztuje zwykle kilka złotych. Tymczasem może zawierać nawet 20 (słownie, dwadzieścia) funkcji! Począwszy od otwieraczy do butelek i puszek, przez śrubokręty, piłki i ostrza po linijki i kątomierze. Tym samym, jeśli wszystko inne przepadnie, a zostanie Ci jedynie karta, i tak będziesz gotów na wiele wydarzeń.

Do portfela można też wsadzić inne elementy – plastry na odciski czy skaleczenia, małe woreczki strunowe, a nawet niewielki nożyk. Co bardziej przezorni schowają w nim igłę i nić, a także kartkę i długopis lub ołówek. A to tylko część z przedmiotów, które się w nim zmieszczą!

Kiedy masz plecak

Niektórzy, wychodząc z domu, zawsze zabierają ze sobą plecak. Nie musi być on ani taktyczny, ani inny, specjalny. Czasem wystarczy najprostszy model, do którego da się schować czy to drobne zakupy, czy elementy EDC.

Skoro już masz ze sobą plecak, to zyskujesz szersze możliwości zabrania ze sobą różnych przydatnych akcesoriów. Jednym z nich jest apteczka jak na przykład ta wojskowa wojskowa wojskowa. W jego kieszonkach możesz zmieścić również np. pendrive’a, latarkę, powerbanku czy narzędzia przydatne do survivalu, jak kompas.

Akcesoria do samoobrony

Do EDC zaliczamy także produkty, które posłużą Ci do obrony przed napastnikiem. Może to być długopis taktyczny, który pełni też funkcję kubotanu albo gaz pieprzowy, jak i inne militaria, w tym pałki teleskopowe.

Jak skompletować własny EDC?

Powyżej miałeś okazję zapoznać się bliżej z tematyką every day carry. Dowiedziałeś się również, że nieświadomie tworzyłeś już taki ekwipunek. Jak natomiast rozwinąć osobiste wyposażenie? Możesz rozglądać się za inspiracjami w Internecie, szukając np. pod hasłem „moje EDC”. Szybko jednak przekonasz się, że co blog survivalowca czy preppersa, to inne wyposażenie.

Natomiast nasz sklep oferuje wiele produktów, które mogą Ci się przydać. Dzięki nim stworzysz własną wersję EDC. Pamiętaj, że składają się na niego przede wszystkim te artykuły, z których rzeczywiście korzystasz. Na tym polega cała idea.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
bardzo szybka obsługa zamówienia :)
2024-05-12
był lekki poślizg ale zostałem poinformowany o problemie
pixel