Elektryki. Co na początek?

2017-07-25
Elektryki. Co na początek?

Z replikami w dzisiejszych czasach jest podobnie jak z rynkiem motoryzacyjnym. Im więcej użytkowników tym więcej opinii. Jedni użytkownicy zachwalają sprzęt, który posiadają, przekonując do tego modelu innych airsoftowców, drudzy po pojawieniu się drobnej usterki potrafią wyrobić sobie opinie najgorsze z możliwych. Jedni z użytkowników idą za nurtem danych trendów w ASG i kupują repliki jakie używa większość graczy, drudzy natomiast pragną być “autsajderami ” i sprawiają sobie repliki wyszukane, których na typowej strzelance nie znajdziecie. Zgodnie z tym jak ktoś kiedyś powiedział, z replikami jest jak z kobietami… no dobrze, jak z samochodami. Pytanie jakie zadajecie sprzedawcy na starcie: “Jaką replikę Pan poleci na początek?” bez określenia wcześniej choćby kilku z poniżej wymienionych kryteriów jest jak zapytanie pana sprzedającego o łóżko w sklepie meblarskim nie podając żadnych wymagań.

Ryc.1 Przekrój gearbox’a V2 repliki elektrycznej.

Większość osób chcących zacząć swoją przygodę z ASG zadaje sobie pytanie: ” Jaką replika na początek?”. Poniżej przedstawiamy pare kryteriów odnośnie replik elektrycznych. AEG (Airsoft Electric Guns) są to repliki zasilane zazwyczaj z akumulatorów NiMH, NiCd, LiPO. Całą pracę naciągania sprężyny głównej z tłokiem wykonuje za nas silnik. Dzięki temu możemy strzelać zarówno ogniem pojedynczym jak i ciągłym. Ze względu na niewielkie wymagania replik, jeśli chodzi o konserwację, śmiało polecamy tą grupę na początek. Rynek replik elektrycznych jest dzisiaj bardzo duży. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej pokazujemy polecane kryteria jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszej (i nie tylko) repliki.

Kryteria są różne. Mogą to być:

a) Model broni jaki odwzorowuje replika (seria AK, M4/16, MP5 i wiele wiele innych)

b) Przeznaczenie repliki

c) Kwota przeznaczona na replikę

d) Awaryjność

e) Prędk. wylotowa

f) Kompatybilność części zamiennych/tuningowych

Oczywiście im więcej kryteriów podacie sprzedawcy, tym bardziej będzie on mógł wyjść Wam na przeciw i przedstawić sprzęt spełniający Wasze wymagania.

Zdj.2 Pistolety elektryczne (AEP) na półkach.

Tak więc zanim podejmiecie się zakupu pierwszej repliki, uwzględnijcie kryteria zaproponowane przez nas powyżej.

Żeby jednak było ciekawie, w oparciu o zaproponowane kryteria postaramy się pokazać Wam przykładowe propozycje. Postaramy się oczywiście zrobić to jak najbardziej obiektywnie. Żeby dodać więcej smaczku, dorzucimy przykład kilku osób, z których każda ma inne upodobania i wymagania co do replik. Ale o tym później. Skupmy się na proponowanych kryteriach.

a) Model broni jaki odwzorowuje replika

Jak każde społeczeństwo, “rodzina asg” jest podzielona na tych, którzy lubują się w broni bloku wschodniego, tacy którzy wolą repliki wyrobów marki H&K, FN, oraz (chyba najliczniejsza grupa) fani replik w standardzie AR-15 (M4/M16).

Wielu z Was jest fanem gier komputerowych, w których aż roi się od różnego rodzaju broni. Być może macie swoje ulubione, które odpowiadają temu na jaką replikę zwrócicie uwagę. Być może macie swój ulubiony film albo książkę, w której bohater biega z karabinem, którego wierne odwzorowanie w postaci AEG chcielibyście mieć.

Jeżeli ktoś z Was bawi się w rekonstrukcje danej jednostki, danych wydarzeń historycznych to

w tym przypadku omawiane kryterium będzie jedne z najważniejszych podczas wyboru repliki.

Aby uprościć Wam nastawienie do wspomnianych wymagań przedstawiamy kilka wywiadów. Rozmawialiśmy z osobami strzelającymi się od wielu lat w ASG. Zadaliśmy im kilka pytań:

Rozmowa z Leszkiem:

Mąka: Leszku, jaką replikę wybrałbyś biorąc pod uwagę kryterium jakim jest model broni, który odwzorowuje replika?

Leszek: M4, Kac PDW, P90, Steyr AUG.

M: Dlaczego akurat te modele?

L: M4 wiadomo – klasyka z filmów akcji. KAC jest bardzo wygodny i poręczny, podoba mi się też wygląd. P90 i AUG ma fajną ergonomię, dobrze trzyma się w rękach. No i długość lufy przy tak małych gabarytach. Jednak ze wszystkich wyżej wymienionych najbardziej podoba mi się KAC i to ta replika zwycięża.

Rozmowa z Paziem:

Mąka: Jaką replikę wybrałbyś dla siebie biorąc pod uwagę model broni jaki odwzorowuje AEG?

Paziu: Zdecydowanie AK47 lub AK74. Najprawdopodobniej byłaby to replika od firmy CYMA i w zależności od budżetu jaki miałbym wybrać – byłaby to CM.048 lub przy niskim budżecie “legendarna” CM.028.

M: Dlaczego akurat blok wschodni?

P: Może niekoniecznie sam blok wschodni, ale konkretne repliki. W tej półce cenowej repliki pokroju M4, pomijając modele Specny, dostaniemy w większości wykonane z tworzywa. AK mamy wykonane z bardzo ładnego drewna i stali. W przypadku CM.028 będzie to blacha i tzw. ZnAl. Ale jednak za takie pieniądze to nie będzie full-plastic jak w przypadku Spartac’ów.

Zdj.3 Cm.048 była drugą repliką AEG Pazia. Zaraz po CM.028A

Rozmowa z Blachą:

Mąka: Jaką replikę wybrałbyś dla siebie biorąc pod uwagę model broni jaki odwzorowuje AEG?

Blacha: Teraz wybrałbym M4, kiedyś Kałacha.

M: Dlaczego?

B: Podyktowane jest to chwilowym chciejstwem lub mundurem w jakim biegam i dyscypliną uzbrojenia w teamie. Jeśli wszyscy mają jeden typ karabinu/magazynka łatwiej na wyjazdach o pożyczenie itp.

M: Słuszne podejście

B: Ale powiem Ci, że głównym kryterium zawsze jest to co akurat teraz bardziej mi się podoba. Po prostu :)

b) Przeznaczenie repliki:

Wybór repliki zależy również od tego jaką funkcję podczas rozgrywek ASG planujemy odgrywać.

Możemy odtwarzać sylwetkę snajpera – wówczas na początek będziemy szukali repliki karabinu snajperskiego lub para-snajperskiego. Mimo, że większość wybierze repliki sprężynowe, rynek AEG oferuje również wiele ciekawych modeli. Mogą to być repliki SR25 od A&K bądź M14 C.032. Jak i SVD CM.052 lub SL8 od JG. Wszystkie posiadają opcje ognia ciągłego jak i pojedynczego. Jednak aby osiągnąć wymagane przez nas parametry, większość z nich trzeba będzie przerabiać (tuningować).

Jeżeli pragniemy dużo biegać z repliką i brać udział w szturmach, w strzelaniu zaporowym, szturmowaniu budynków etc. to napewno musimy zastanowić się nad rodziną karabinków szturmowych. Będą to z pewnością repliki z rodziny AK, AR-15 (M4/M16), SCAR, FN FAL, G36, L-85 etc. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakich warunkach będziemy szturmować. Czy będzie to taktyka zielona (repliki wyżej wymienione) czy będzie to taktyka czarna tzw. CQB. W tym drugim przypadku będą repliki różnego rodzaju pistoletów maszynowych. Np. cała seria MP5A, MP5SD, MP5K, MP7, MP9

oraz subkarabinków takich jak AKSU, KAC PDW, M4 PDW.

Zdj.4 Repliki pistoletów maszynowych. Od góry: MP5SD5(CM), MP5A5(CM), MP7 (Well)

Wywiad z Blachą:

Mąka: Blacha, jakie funkcje podczas strzelanki ASG lubisz pełnić?

Blacha: Zdecydowanie bieganie z karabinem szturmowym. Nie lubię leżeć i czekać jak snajper. Na strzelanki jadę pobiegać.


Wywiad z Paziem

Mąka: Paziu, jakie strzelanki preferujesz? Jakie funkcje podczas rozgrywki? Jaka replika wobec tego?

Paziu: Zdecydowanie szturmowiec! Taktyka zielona. Sporo się dzieje. Replika? Tak jak wczęśniej ci powiedziałem, CM.048 po kilku przeróbkach takich jak wymiana lufy na “preckę” oraz gumę h-u replika pasuje mi idealnie do lasu (uśmiech).c) Kwota przeznaczona na replikę:

Repliki AEG jesteśmy w stanie podzielić na kilka, a conajmniej 3 półki cenowe. I tak w zależności jaki budżet mamy do wydania tak powinniśmy sugerować się daną półką cenową. Oczywiście warto wziąć pod uwagę, że im lepszy sprzęt kupujemy, tym bardziej odwdzięczy on nam to w polu. Zgodnie z zasadą, że skąpy płaci dwa razy. Warto zakupić lepszy sprzęt, o ile wiemy, że na długo pobawimy się w ASG.

Zdj.5 Zestawienie dwóch PeeMów. MP7 i Scorpion od firmy WELL.

I tak w przypadku replik elektrycznych sytuacja prezentuje się jak poniżej:

Najniższa półka cenowa: < 450 zł

Są to repliki budżetowe. Producenci wydali tego typu sprzęt w celu umożliwienia początkującym graczom, którzy nie posiadają dużego budżetu, wyrównania szans z replikami z wyższych półek cenowych. Repliki z tej klasy zazwyczaj posiadają plastikowe korpusy. Gearbox pozostał metalowy (najczęściej jednak jest to tzw. ZnAl). Prędk. wylotowa dorównuje tym “starszakom” i zazwyczaj jest to ~400 [fps]. Firmy wiodące w tej klasie to przede wszystkim: SPARTAC, CYMA, Jing Gong (JG), GALAXY, Double Eagle, Dragon Guns. Repliki tego typu jednak sa bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Często się zdarza, że gumka hop-up jest do wymiany już po kilku strzelankach. Warto również zastanowić się nad wymianą łądowarki oraz akumulatora fabrycznego na markowe produkty firmy, która specjalizuje się w ich produkcji.

Zdj.6 Dwa modele MP40 od firmy AGM. Korpus z cynko-aluminium, gearbox metalowy.

Średnia klasa: 450-800 zł

Są to repliki w większości wykonane z metalu. Korpus takiego sprzętu zazwyczaj jest już wykonany z cynko-aluminium (ZnAl). Często się zdarza, że repliki posiadają również system ruchomego zamka (tzw. elektryczny blow-back). W niektórych modelach możemy spotkać się już ze sklejką w miejscu plastiku imitującego drewno. Popularni producenci tego typu replik to: CYMA, BOYi, Jing Gong (JG), A&K, AGM, Snow Wolf. Repliki tego typu są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Często spełniają wymagania graczy ASG. Zdarzają się jednak problemy z gumką hop-up oraz akumulatorami oraz ładowarkami.

Klasa wysoka: >800 zł

Są to repliki bardzo mocno zbliżone do ich odpowiedników broni palnej, zarówno wagowo jak i wykończeniowo. Repliki powyżej tej kwoty często mają rozwinięte gearboxy o systemy elektronicznego sterowania ogniem. Standardowe lufy wewn. sa staranniej wykonane i mają średnicę 6.04mm. Gumki hop-up w tego typu replikach również wykonane sa z lepszych materiałów. Coraz częściej w tego typu sprzęcie spotyka się również doskonale doszczelniony układ GB. Wiodące firmy w tej klasie to: Specna Arms, G&G, Ares, E&L, Force Core,

d) Awaryjność replik

Przed zakupem repliki warto poczytać w różnych środowiskach (WMASG.pl etc.) oraz dopytać się sprzedawców a także innych graczy na temat awaryjności danego sprzętu. Warto czasami napisać zapytanie do serwisów firm ASG. Przy dobrym tonie zapytania uzyskamy rzetelne informacje apropo danego modelu i historii ich awarii. Możemy się wówczas dowiedzieć, czy np. Model G36C od firmy J.G. z danej partii jaka przyjechała z Chin do Europy jest awaryjny i w jakim stopniu. W tym przypadku zwracamy przede wszystkim uwagę na trwałość gearbox’a oraz jego podzespołów, czy replika nie zacina się podczas strzelania, etc.

Rozowa z Blachą:

M: Jeżeli miałbyś sugerować się tylko i wyłącznie samą awaryjnością repliki, na co padłby Twój wybór.

B: Napewno nie te z tańszej półki.

M: Tak jak wspomnieliśmy, zasada: “Skąpy płaci dwa razy”.

B: Tak, dlatego raczej brałbym repliki z ciut wyższej półki. Teraz mam Amoeba od firmy Ares oraz G&G i jestem z nich bardzo zadowolony – mimo że nie były tuningowane.


Rozmowa z Paziem:

M: Wyobraź sobie, że przed zakupem pierwszej repliki masz się skupić tylko i wyłącznie nad jej awaryjnością. Co byś wybrał?

P: CM.028A. Zdecydowanie jedna z najmniej awaryjnych replik jakie znam. Sprawdzona w “boju”. Rzadko się cokolwiek psuje, jest mało problematyczna dla niedoświadczonego gracza ASG.

Zdj.7 CM.028A. Według Pazia – jedna z najmniej awaryjnych replik dla początkujących graczy.

e) Prędkość wylotowa

Kupując replikę warto znać jej prędkość wylotową. Musimy zadać sobie pytanie, w jakich miejscach będziemy replikę używać. Większość miejsc organizujących strzelanki lub symulacje militarne (Milsim, LARP) narzuca nam z góry limity prędk. wylotowych naszych replik. Organizatorzy na wstępie chronują nasze repliki, aby nie okazało się, że nasza “super taktyczna”, dla przykładu, “eMka” posiada ponad 600 [fps] i przy pierwszej styczności z “nieprzyjacielem” narobi więcej krzywdy niż pożytku z rozrywki.

Najczęściej spotykane standardy podawanych limitów prędk. wylotowej kształtują się następująco:

a) dla taktyki czarnej (CQB), np. warszawski Killhouse: <350 [fps]

b) dla taktyki zielonej:

– dla karabinków szturmowych: <450 [fps]

– dla karabinów maszynowych/wsparcia: <500 fps

– dla karabinów snajperskich (ogień pojedynczy): <550 [fps]

Oczywiście większość replik fabrycznie jest ustawiona pod ok. 370-420 [fps]. W większości przypadków zatem, aby przygotować replikę pod CQB – będziemy zmuszeni wymienić w replice sprężynę główną pod M85-M100 (w zależności od szczelności i dł. lufy naszej repliki). Warto również zwrócić uwagę na repliki Specna-Arms z gearbox’ami posiadającymi szybką wymianę sprężyny. W szczególnośći te z SAEC System – umożliwiający wymianę sprężyny głównej w ciągu 1-2 minut nawet dla początkującego gracza.

Zdj.8 M4 Specna Arms z gearbox’em posiadającym system szybkiej wymiany sprężyny.

Wywiad z Leszkiem:

M: Leszku, jaka prędk. wylotowa repliki przy zakupie? Czym byś się sugerował?

L: Aby nie przekraczała 350 fps. Na Killhouse wystarczy :)


Wywiad z Blachą:

M: Blacha, jaka prędk. wylotowa w replice? Gdybyś miał się sugerować tylko tym przy zakupie?

B: Do 450 fps’ów w las – nie przekraczam tej prędkości aby móc używać ognia ciągłego. Do CQB wiadomo, że poniżej 350 fps. Stąd potrzebuje minimum dwóch replik :)


Wywiad z Paziem:

M: Paziu. Jaka prędk. wylotowa w replice sprawiłaby, że bez zastanowienia kupiłbyś sprzęt?

P: 420 fps w zupełności wystarczy. Nawet gdyby replika, która podoba mi się nie miałaby tylu – tuning nie będzie drogi :)f) Kompatybilność części zamiennych/tuningowych

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze repliki głównej jest kompatybilność. Większość replik jest produkowanych w standardzie Tokio-Marui. Droższe firmy potrafią wypuszczać modele pod swoje standardy. Przykładami takich firm są: G&G, SYSTEMA, ClassicArmy. Warto wziąć pod uwagę jakie elementy zamienne pasują do naszych przyszłych replik. Zarówno ze względu na jakiekolwiek usterki, gdyby tak owe miały się pojawić oraz ze względu na tunnig, jakiemu poddać chcielibyśmy nasze przyszłe repliki.

Wywiad z Paziem:

M: Paziu, co byś wziął pod uwagę sugerując się kompatybilnością części zamiennych podczas zakupu repliki?

P: Wiesz, generalnie nie jestem wybredny. Dla mnie bardzo ważne jest, aby replika miała gearbox V3. Konstrukcja ta jest bardziej trwała niż gearboxy V2.

Wywiad z Blachą:

M: Blacha, co byś wziął pod uwagę sugerując się kompatybilnością części zamiennych podczas zakupu repliki?

B: Z tego powodu właśnie nie mam MASADy, TAR’a i kilku innych “wynalazków” z niestandardowym gearboxem czy innymi częściami. Dlatego wolę M4 od G&G bo części dużo, każe możliwe i dostępne bez problemu.Tak więc jak widzicie, kilka odpowiedzi na stawiane kryteria potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawić, że będziemy w stanie postawić na jeden konkretny model. Oczywiście jak to w każdej pasji bywa: Żaden argument może nie przebić najważniejszej kwestii – tą kwestią jest gust. Jeżeli replika nam się po prostu podoba, ciężko będzie sprawić, żebyśmy zrezygnowali z jej zakupu. Nawet w przypadku kiedy sprzęt jest awaryjny – zawsze możemy nauczyć się sami rozwiązywać problemy bez konieczności odsyłania sprzętu do serwisu.

Z taką skromnie, większą wiedzą możecie śmiało wbijać do sklepów stacj. i “zamęczać” sprzedawców, aby zaprezentowali Wam replikę najbardziej odpowiadającą Waszym wymogom.

Owocnych łowów repliki i

potem – udanej wymiany kompozytu

życzy Mąka :)

Dla ciekawskich poniżej podrzucam całość wywiadów przeprowadzonych z Leszkiem, Paziem i Blachą. Wywiady mające ułatwić Wam wybór, czyli czym się sugerowali chłopaki podczas zakupu repliki i czym sugerowaliby się teraz.

Cały wywiad z Blachą:

Mąka: Jaką replikę wybrałbyś dla siebie biorąc pod uwagę model broni jaki odwzorowuje AEG?

Blacha: Teraz wybrałbym M4, kiedyś Kałacha.

M: Dlaczego?

B: Podyktowane jest to chwilowym chciejstwem lub mundurem w jakim biegam i dyscypliną uzbrojenia w teamie. Jeśli wszyscy mają jeden typ karabinu/magazynka łatwiej na wyjazdach o pożyczenie itp.

M: Słuszne podejście

B: Ale powiem Ci, że głównym kryterium zawsze jest to co akurat teraz bardziej mi się podoba. Po prostu :)

M: Chyba największe kryterium uwzględniane przy zakupie sprzętu związanego z naszą pasją :)

Powiedz mi, gdyby jednak okazało się, że nie masz faworyta wśród replik i szukasz odpowiedzi na inne pytania niż: “co ci się podoba?” to co zapewne kolejną kwestią byłaby funkcjonalność repliki. Blacha, jakie zatem funkcje podczas strzelanki ASG lubisz pełnić?

B: Zdecydowanie bieganie z karabinem szturmowym. Nie lubię leżeć i czekać jak snajper. Na strzelanki jadę pobiegać.

M: Czyli pozostajemy przy replice szturmowej, najlepiej M4. OK. A co powiesz na temat kwoty, którą byłbyś w stanie przeznaczyć na sprzęt?

B: Nigdy nie wydałem więcej niż 1500 pln na replikę jednorazowo. Potem owszem na tuning bywało, że i drugie tyle

M: Czyli rozumiem, że tutaj już celujemy w wyższą półkę cenową. W związku z tym napewno coś bardziej trwałego. Załóżmy jednak, że miałbyś sugerować się tylko i wyłącznie samą awaryjnością repliki, na co padłby Twój wybór?

B: Napewno nie te z tańszej półki.

M: Tak jak wspomnieliśmy, zasada: “Skąpy płaci dwa razy”.

B: Tak, dlatego raczej brałbym repliki z ciut wyższej półki. Teraz mam Amoeba od firmy Ares oraz G&G i jestem z nich bardzo zadowolony – mimo że nie były tuningowane.

M: Blacha, jaka prędk. wylotowa w replice? Gdybyś miał się sugerować tylko tym przy zakupie?

B: Do 450 fps’ów w las – nie przekraczam tej prędkości aby móc używać ognia ciągłego. Do CQB wiadomo, że poniżej 350 fps. Stąd potrzebuje minimum dwóch replik :)

M: A co byś wziął pod uwagę sugerując się kompatybilnością części zamiennych podczas zakupu repliki?

B: Z tego powodu właśnie nie mam MASADy, TAR’a i kilku innych “wynalazków” z niestandardowym gearboxem czy innymi częściami. Dlatego wolę M4 od G&G bo części dużo, każe możliwe i dostępne bez problemu.

M: Na koniec zapytam Cię jeszcze o preferowany napęd repliki? Elektryk? Gaziak?

B: Elektryczny tylko. Gazowe za drogie i awaryjne, do HPA nadal się nie przekonałem ( a może zbyt drogie bym się przekonał).

M: Czyli wszystko jasne. Wiadomo dlaczego biegasz z replikami M4 G&G oraz AMOEBA od Ares’a.

Dzięki wielkie za rozmowe!.


Wywiad z Leszkiem:

Mąka: Leszku, jaką replikę wybrałbyś biorąc pod uwagę kryterium jakim jest model broni, który odwzorowuje replika?

Leszek: M4, Kac PDW, P90, Steyr AUG.

M: Dlaczego akurat te modele?

L: M4 wiadomo – klasyka z filmów akcji. KAC jest bardzo wygodny i poręczny, podoba mi się też wygląd. P90 i AUG ma fajną ergonomię, dobrze trzyma się w rękach. No i długość lufy przy tak małych gabarytach. Jednak ze wszystkich wyżej wymienionych najbardziej podoba mi się KAC i to ta replika zwycięża.

M: OK, wyczówam tu dominację taktyki czarnej. Powiedz mi jaka funkcja podczas strzelanek ASG najbardziej Ci odpowiada? W co byś celował kierując się tym kryterium? Snajper? Szturmowiec? Inna funkcja?

L: Zdecydowanie szturmowiec

M: Taktyka czarna? Zielona?

L: Czarna :)

M: Zadam w takim razie głupie pytanie, bo już wiadomo jaki rodzaj strzelanek preferujesz. Powiedzmy, że sugerujesz się przy zakupie tylko prędk. wylotową. Jaka powinna być jej wartość?

L: Aby nie przekraczała 350 fps. Na Killhouse wystarczy :)

M: OK, jeżeli chodzi o części, awaryjność repliki. Jakieś sugestie?

L: Aby miała metalowy gearbox :)

M: No tak, niskie pręk. wylotowe, więc i żywotność repliki dłuższa :) Chciałbym tu przypomnieć, że Leszek biega z replikami Steyr AUG mk1 Para od JG oraz z KAC PDW od dBOYi.

Dzięki wielkie za rozmowę!


Wywiad z Paziem:

Mąka: Jaką replikę wybrałbyś dla siebie biorąc pod uwagę model broni jaki odwzorowuje AEG?

Paziu: Zdecydowanie AK47 lub AK74. Najprawdopodobniej byłaby to replika od firmy CYMA i w zależności od budżetu jaki miałbym wybrać – byłaby to CM.048 lub przy niskim budżecie “legendarna” CM.028.

M: Dlaczego akurat blok wschodni?

P: Może niekoniecznie sam blok wschodni, ale konkretne repliki. W tej półce cenowej repliki pokroju M4, pomijając modele Specny, dostaniemy w większości wykonane z tworzywa. AK mamy wykonane z bardzo ładnego drewna i stali. W przypadku CM.028 będzie to blacha i tzw. ZnAl. Ale jednak za takie pieniądze to nie będzie full-plastic jak w przypadku Spartac’ów.

M: Paziu, jakie strzelanki preferujesz? Jakie funkcje podczas rozgrywki? Jaka replika wobec tego?

P: Zdecydowanie szturmowiec! Taktyka zielona. Sporo się dzieje. Replika? Tak jak wczęśniej ci powiedziałem, CM.048 po kilku przeróbkach takich jak wymiana lufy na “preckę” oraz gumę h-u replika pasuje mi idealnie do lasu (uśmiech).

M: No dobra, a co jeśli chodzi o budżet? Ile byłbyś w stanie wydać na replikę jeżeli miałbyś sugerować się kwestią ceny do jakości?

P: Gdybym miał budżet do wydania max 500 pln – wybrałbym bezapelacyjnie model CM.028A. Jeżeli miałbym na replikę ok. 1000 pln to znowu bym kupił replikę CM.048. Oczywiście gdybym jej aktualnie nie miał :)

M: Wyobraź sobie, że przed zakupem pierwszej repliki masz się skupić tylko i wyłącznie nad jej awaryjnością. Co byś wybrał?

P: CM.028A. Zdecydowanie jedna z najmniej awaryjnych replik jakie znam. Sprawdzona w “boju”. Rzadko się cokolwiek psuje, jest mało problematyczna dla niedoświadczonego gracza ASG.

M: OK. Jaka prędk. wylotowa w replice sprawiłaby, że bez zastanowienia kupiłbyś sprzęt?

P: 420 fps w zupełności wystarczy. Nawet gdyby replika, która podoba mi się nie miałaby tylu – tuning nie będzie drogi :)

M: A co byś wziął pod uwagę sugerując się kompatybilnością części zamiennych podczas zakupu repliki?

P: Wiesz, generalnie nie jestem wybredny. Dla mnie bardzo ważne jest, aby replika miała gearbox V3. Konstrukcja ta jest bardziej trwała niż gearboxy V2.

M: A jaki napęd repliki preferujesz?

P: Zdecydowanie elektryczny.

M: Wszystko jasne. Przypomnijmy jeszcze, biegasz na codzień z replikami?

P: Mam sporo replik, jednak najczęściej biegam z dwiema: AK74 CM.048 do taktyki zielonej oraz AMOEBA od firmy Ares do CQB. Oczywiście sentyment do pierwszej repliki jaką jest CM.028A.

M: dzięki wielkie za rozmowę!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Polecam
2024-05-12
bardzo fajna walizka
pixel