Gazowe karabiny szturmowe – broń ASG idealna dla miłośników militariów

2018-06-26
Gazowe karabiny szturmowe – broń ASG idealna dla miłośników militariów

Airsoft jest niezwykłym sportem, w którym liczy się nie tylko dobra zabawa, ale też i wyjątkowy klimat, na który składają się liczne szczegóły. To nie tylko wyposażenie taktyczne, otoczenie, w którym toczą się rozgrywki, ale przede wszystkim uzbrojenie, jakim dysponują gracze. Choć zaczyna się głównie od broni o napędzie sprężynowym ręcznym lub też elektrycznym, to z czasem bardziej wytrawni gracze przesiadają się na repliki gazowe.

Obecnie są to bronie ASG, które najlepiej odwzorowują zachowanie ich rzeczywistych odpowiedników. Uzyskuje się to przez zastosowanie specyficznego mechanizmu gazowego, którego huk pojawiający się przy wystrzale może budzić uśmiech na twarzy wszystkich obecnych graczy. Ponadto wykorzystuje się w nich systemy, które czynią rozgrywkę bardziej realistyczną.

Kilka słów o replikach gazowych

Broń ASG gazowa do niedawna jeszcze kojarzyła się głównie z replikami pistoletów lub karabinów powtarzalnych (najczęściej replikach snajperskich). Współcześnie sytuacja wygląda nieco inaczej i od kilku ostatnich lat w ofertach sklepów z ASG i militariami można znaleźć także karabiny szturmowe.

Jak działa cały mechanizm? Zazwyczaj są to karabiny napędzane tzw. Green Gas, będącym często mieszanką propanu ze środkami zapachowymi i olejkiem silikonowym, który dodatkowo konserwuje uszczelki i pozostałe elementy napędu broni gazowej. Z kolei inne modele korzystają z popularnych zbiorniczków na CO2 – w tym wypadku należy mieć na uwadze to, że broń z tym napędem zazwyczaj ma bardzo dużą moc. Trzeba więc z niej korzystać z rozwagą, a w szczególności – nie oddawać strzałów do innego gracza z bliskiej odległości.

Jak natomiast „ładuje się” takie repliki gazem? Zdecydowana większość modeli wykorzystuje magazynki, które mają zbiorniczek na gaz. Na rynku są też bronie, w których gaz ładowany jest bezpośrednio do broni (na przykład w rękojeści).

Niestety repliki gazowe mają jeden zasadniczy mankament. Oprócz nieco bardziej wymagającej konserwacji i ostrożności z użytkowaniem uszczelek ciężko one znoszą chłodniejsze temperatury, przez co czasem pojawia się zjawisko „syfonowania”, a sam gaz nie nadaje kulce odpowiedniej prędkości. Stąd też są to repliki najlepsze na kres od połowy wiosny do końca cieplejszych, jesiennych dni. Z drugiej strony – w przypadku replik gazowych jest dużo mniej elementów do zepsucia się, czego nie można powiedzieć o broniach elektrycznych.

Dlaczego warto postawić na repliki gazowe karabinów szturmowych?

Ze wszystkich dostępnych broni ASG, gazowe modele dają zdecydowanie najwięcej frajdy i najbardziej rzeczywiste odczucia. Choć w replikach elektrycznych nierzadko producenci próbują dodać nieco realizmu, wprowadzając system elektrycznego blow-backu, czyli mechanizmu samoczynnego przeładowywania broni przy wystrzale, to w większości przypadków jest to raczej kosmetyczny zabieg, który może budzić lekki uśmiech.

Inaczej jest z karabinami GBB (Gas Blow-Back). Tutaj za odrzut zamka rzeczywiście odpowiadają gazy uwolnione przy wystrzale, a wrażenie „kopnięcia” w ramię jest bardziej rzeczywiste. Do tego zaś konieczna jest większa ilość gazu, co z drugiej strony sprawia, że huk wystrzału jest głośniejszy. Co więcej – przy systemie GBB broń rzeczywiście zostaje przeładowana! Oczywiście, nie każda replika na gaz karabinu szturmowego korzysta z tego rozwiązania, jednak coraz częściej jest już ono standardem. Wrażenia więc z korzystania z takiej broni ASG są dużo ciekawsze.

replika gazowa karabinu szturmowego

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że bronie gazowe często mają magazynki typu real-cap, czyli o pojemności takiej, jak w przypadku oryginału danej repliki. Dodatkowym smaczkiem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród graczy, jest system Open Bolt z działającą dźwignią Bolt Catch. Co to oznacza? To, że w momencie, kiedy zostanie oddany ostatni strzał, zamek broni pozostanie w pozycji tylnej, tym samym dając użytkownikowi znać, że „wystrzelał się” ze wszystkich kul w magazynku. Jest to element, który na pewno będzie atrakcyjnym smaczkiem dla miłośników militariów. Stąd też poleca się zakup gazowych replik ASG z kilkoma magazynkami, aby przeładowanie było jak najszybsze. Ciekawostką jest również fakt, że na rynku można też znaleźć bronie, które mają opcję strzelania seriami – tym samym, podobnie jak w oryginałach, karabinki mogą oddawać serię trzech strzałów.

Karabiny gazowe, jako segment głównie dla bardziej doświadczonych i zaangażowanych w ten sport graczy, są też często wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Owszem, zdarzają się bardziej ekonomiczne wersje tych broni, wykonane głównie z polimerów, wzmocnione m.in. włóknem szklanym z kilkoma podstawowymi elementami z metalu. Jednak zdecydowana większość tych replik to wiernie odwzorowujące oryginały kopie, wykonane z podobnych surowców, wykorzystujące w swojej konstrukcji stal, metal i wysokiej klasy polimery. Faktem jest, że za tym idzie często wyższy wydatek, ale w ofercie dobrego sklepu z militariami, można znaleźć te bronie w bardzo przyjaznych cenach, a nierzadko również w atrakcyjnych promocjach.

Tym samym – repliki gazowe karabinów szturmowych to doskonały wybór dla graczy z większym doświadczeniem w Airsofcie, których skłonią do bardziej taktycznego i racjonalnego wykorzystania swojego uzbrojenia. Nie ma bowiem opcji, by użytkownik takiej repliki strzelał na zasadzie spray and pray, bo w ciągu kilku pierwszych minut rozgrywki może najzwyczajniej zabraknąć mu amunicji.

Gazowe repliki karabinów szturmowych to realizm i doskonała zabawa

Jak wspominaliśmy, wśród replik ASG, które mają napęd na gaz, są zarówno ekonomiczne wersje, jak i te, które wiernie odwzorowują swoje oryginały. Jeśli nie zależy nam na realizmie, a po prostu na dobrym strzelaniu, można pokusić się o tańszą broń. Jeśli jednak jesteśmy maniakami militariów, dążymy do tego, by nasze uzbrojenie i umundurowanie było jak najwierniejsze oryginałom – inwestycja w karabinek GBB z systemem Open Bolt będzie zdecydowanie trafna.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nic do zarzucenia
2024-05-13
Polecam
pixel