Glock 17

„Plastikowy pistolet”, jak zwykło się mówić o Glocku 17, był jedną z pierwszych broni tego typu. To wyjątkowa konstrukcja, która sięga historią do 1980. Sensacyjność rozwiązania, jakim było zastosowanie tworzyw sztucznych, z początku spowodowało, że Glockowi 17 przypięto łatkę „ulubieńca terrorystów”, gdyż ilość kompozytów miała skutecznie zapobiegać wykryciu na punktach kontrolnych np. na lotniskach, co okazało się mitem.
Dzisiaj Glock 17 (i cała rodzina, która się od niego wywodzi) znajduje się na wyposażeniu armii i policji austriackiej, a także dziesiątek służb wojskowych i policyjnych na całym świecie. Jeszcze w 1984 został zatwierdzony jako broń służbowa oddziałów NATO. Producent oferuje go w najróżniejszych wersjach – kompaktowych, z przedłużonym magazynkiem, jak i wydłużoną lufą i zamkiem (oferowany jako Glock 17L).
Historia konstrukcji Glocka 17
Gaston Glock jako pierwszy postawił tak ogromny nacisk na zaprojektowanie broni z kompozytów, tworząc pistolet lekki, a przy tym cieszący się uznaniem wśród wielu specjalistów. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 1980 roku i oznaczona była sygnaturą G17. Model był odpowiedzią na konkurs zorganizowany przez austriacką policję, która potrzebowała nowej broni osobistej. Jako że Glock specjalizował się w produkcji tworzyw sztucznych, naturalnym wyborem było wykorzystanie do produkcji pistoletu kompozytów. Broń okazała się hitem i już w 1982 roku, jako P-80, trafiła zarówno do policji, jak i do armii jako broń osobista.
Amunicja i magazynki do Glocka 17
Pistolet Glock 17 wykorzystuje standardową w NATO amunicję 9 x 19 mm Parabellum, będącym też drugim najpopularniejszym pociskiem do broni osobistych i pistoletów maszynowych.
„17” w nazwie Glocka od początku odnosiła się do pojemności dwurzędowego magazynka pudełkowego (standardowo bowiem mieści 17 pocisków). Współcześnie jednak producent oferuje do tego modelu magazynki o pojemności 19 i 33 pocisków. Jedynie w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawo ogranicza pojemność zasobnika do 10 pocisków, zasobność zostaje zredukowana.
Dane techniczne pistoletu Glock 17
- Kaliber – 9 mm
- Nabój – 9 x 19 mm Para
- Długość – 186 mm
- Szerokość – 30 mm
- Wysokość – 138 mm
- Długość lufy – 114 mm (poligonalna)
- Długość linii celowniczej – 165 mm
- Masa niezaładowanego pistoletu – 625 g
- Masa magazynka – 78/280 g (pustego/pełnego)
ASG
Rynek ASG zadbał o to, aby repliki tego typu pojawiły się w każdej możliwej formie zasilania. Możemy zaopatrzyć się w modele sprężynowe, elektryczne oraz gazowe. Spośród egzemplarzy sprężynowych możemy wybrać pozycje z najtańszej półki cenowej. Są to repliki doskonałe do zdjęć filmowych lub, ze względu na ich niską predk wylotową, do strzelania dla najmłodszych. Spośród tej gamy możemy wyróżnić modele firm takich jak GALAXY, WELL.
Fabryka CYMY już od lat oderuje nam jeden z najsłynniejszych modeli AEP (Airsoft Electric Pistol). Tym wiodącym modelem jest CM.030. Producent oferuje model w dwóch wariantach kolorystycznych. Czarny i piastkowy (zwany również jako TAN).
https://www.taniemilitaria.pl/katalog/search/lang/pl?search=cm.030
Elektryczny pistolet jest doskonałą alternatywą na pory zimowe, gdy gazowe Glock'i nie pracują już tak efektywnie. Model posiada elektryczny gearbox dedykowany do AEP CYMY. Prędkość wylotowa wynosi ok 220 fps (idealne do CQB na dystansach do 15m). Ze względu na to, że jest to model elektryczny, replika nie posiada systemu ruchomego zamka (Blow-back).
Jeżeli chcemy zainteresować się czymś bardziej odwzorowującym odpowiednik broni palnej, warto zwrócić uwagę na modele gazowe. Rynek ASG oferuje egzemplarze Glock'a zasilane zarówno gazem CO2 jak i Green-Gas'em. Spośród replik gazowych możemy wyróżnić takie firmy jak: Tokio-Marui, UMAREX, WE, KWA, KJW, ARMY, WELL. Na specjalną uwagę zasługują te pierwsze. Modele TM oraz UMAREX wyróżniają się precyzją wykonania, doskonałymi parametrami strzału. Firma WE oraz KWA z kolei zaprojektowała model toporniejszy, przez co replika wagowo jest zbliżona do broni palnej (z pełnym magiem).