Jak działa nabój CO2?
Broń pneumatyczna wykorzystuje różne mechanizmy napędowe. W przypadku wiatrówek jest to najczęściej ręcznie napinana sprężyna, podobnie, jak w podstawowych replikach ASG. Niektóre zaś działają dzięki silnikom elektrycznym. Sporo z nich wykorzystuje też siłę rozprężanego gazu. W broni airsoftowej zazwyczaj do tego celu stosuje się Green Gas. Jednak w wielu broniach (także niektórych wiatrówkach) używa się nabojów CO2.
Dwutlenek węgla w sprężonej wersji generuje dużą moc, dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem. Można go spotkać w najróżniejszych wersjach pistoletów i broni podstawowych. Jak dokładnie działa? Tego możesz się dowiedzieć z poniższego artykułu.
Zasobniki z gazem
Czym właściwie jest nabój CO2? To nic innego jak tylko niewielkie buteleczki z dwutlenkiem węgla w formie płynnej. Dzięki temu udało się uzyskać zasobnik o dużej wydajności i gwarancją dynamicznego rozprężenia gazu.
Na uwagę zasługuje prosty mechanizm działania wiatrówek i broni ASG, które wykorzystują naboje CO2. W konstrukcji stosuje się zawór igłowy i mechanizm zbijakowy. Uderzenie iglicy wyzwala niewielką dawkę gazu, a pod wpływem siły rozprężenia pocisk wylatuje z lufy. Zbiorniczki do replik ASG i wiatrówek dostępne są najczęściej w dwóch pojemnościach. Powszechniej używa się ten o pojemności 12 g, ale na rynku można dostać również nabój, który mieści nawet 88 g CO2.
Na jak długo wystarcza jeden nabój CO2?
Wiele zależy od tego, do jakiego typu broni się go wykorzystuje. Szacuje się, że w wiatrówkach zasobnik z dwutlenkiem węgla wystarcza na około 60 strzałów, w przypadku zaś repliki ASG – na około 80. Warto przy tym zauważyć, że generuje dużą prędkość wylotową. Na przykład replika rewolweru Dana Wessona 4 firmy ASG oferuje około 450 fps-ów, co jak na broń boczną jest dużą prędkością. Tym samym pistolet na nabój CO2 idealnie pokrywa zapotrzebowanie na broń boczną.
Gdzie ten typ zasilania znajduje zastosowanie?
Wyżej powiedzieliśmy, że zasobniki z gazem stosowane są zarówno w wiatrówkach, jak i ASG. Najczęściej wykorzystuje się je w broni krótkiej – pistoletach i rewolwerach. Nie jest to jednak regułą. W sklepach znajdziesz wiele długich wiatrówek, które zasilane są albo dwoma buteleczkami 12 g, albo jedną 88-gramową. W przypadku replik airsoftowych, obok pistoletów, stosuje się je w automatach,. np. w pistolecie maszynowym G12 firmy WELL. Tak jak w przytoczonym modelu, w karabinkach maszynowych nabój montowany jest w magazynku.
Dużym zainteresowaniem cieszą się repliki snajperskie na CO2. Wynika to z faktu, że są wygodniejsze w użytkowaniu niż np. wersje sprężynowe – wymagają mniej siły do przeładowania.Co więcej – generują prędkość, sięgającą nawet ponad 500 fps, co pozwala skutecznie razić przeciwnika nawet z odległości 40-50 metrów.
Jakie są atuty buteleczek z dwutlenkiem węgla?
Przede wszystkim pojedynczy nabój wystarcza zwykle na więcej niż jedno ładowanie Green Gasem. Wydajność to nie wszystko – liczy się też większa prędkość wylotowa pocisku, która pozwala na prowadzenie ognia z większego dystansu. Nie bez znaczenia jest też cena – naboje CO2 są najzwyczajniej tanie. Już za 2 złote można mieć wysokiej jakości zasobnik 12 g. Wybierając zaś paczkę zamiast pojedynczych sztuk, koszt zakupu może wynieść nawet mniej niż 1,5 zł za jeden zbiorniczek.
Zaletę stanowi też łatwy montaż. Miejsce na nabój CO2 znajduje się najczęściej pod okładzinami chwytu pistoletowego lub w magazynku. Zwykle instrukcję można streścić w 4 punktach:
- ściągnij obudowę rączki/magazynka,
- umieść zasobnik w przeznaczonym do tego miejscu,
- dokręć śrubę u podstawy naboju do momentu poczucia większego oporu,
- załóż z powrotem obudowę.
W czasie dokręcania igła zaworu przerywa plombę, która znajduje się u gwintu buteleczki. W tym momencie, jeśli masz załadowaną broń, możesz już z niej strzelać.
Jakie są ograniczenia gazu CO2?
Jak każdy napęd gazowy, także i dwutlenek węgla ma swoje limity. Pierwszy dotyczy przede wszystkim temperatury, w której jest stosowany. Jeśli otoczenie ma temperaturę niższą niż 10 stopni Celsjusza, można zaobserwować wyraźny spadek wydajności. CO2 słabiej się rozpręża, przez co zmniejsza się zasięg i prędkość pocisku. Do tego w niższych temperaturach gaz może „syfonować”, czyli ulatywać z zasobnika. Dlatego też repliki gazowe są przeznaczone przede wszystkim na okres od późniejszej wiosny do wczesnej jesieni.
Z drugiej strony, jak przy każdym tego typu napędzie, w chwili wyczerpywania się naboju, spadają osiągi. Nie oznacza to, że w takiej chwili całkowicie nie da się strzelać z takiej broni. Bardziej oszczędni gracze mogą po prostu mocniej korygować trajektorię lotu pocisku przez uniesienie lufy. Fakt, że to już przypomina strzelanie stromotorowe, jednak nawet i taka zabawa może przynieść sporo satysfakcji.
Repliki i wiatrówki na CO2
Broń wykorzystująca naboje CO2 to ciekawa alternatywa. Przede wszystkim gwarantuje prowadzenie stabilnego ognia. Jeśli do tego replika jest typu GBB, to daje zwykle dużo mocniejszego „kopa” niż Green Gas. Same buteleczki zaś są tanie i łatwe w montażu. Należy jednak dbać o odpowiednią konserwację uszczelek, jak i pamiętać o zasadach dotyczących temperatury otoczenia. Niemniej jednak wybierając broń zasilaną CO2, zyskuje się doskonałe narzędzie do strzelania do celu, jak i ASG.