Kabury do pistoletów – czyli element wyposażenia niezbędny dla każdego fana ASG

2018-11-06
Kabury do pistoletów – czyli element wyposażenia niezbędny dla każdego fana ASG

W airsofcie zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia (obok gogli, munduru i innych elementów ochronnych) jest broń podstawowa – karabiny szturmowe, snajperki, tudzież KM-y. Jednak bywają sytuacje, kiedy gracz „wystrzela się” z całej amunicji, jaką miał w magazynku albo też zdarzy się nagła awaria, która tymczasowo eliminuje broń z gry. Dlatego każdy przezorny gracz zawsze jest też wyposażony w broń boczną.

Pistolety i rewolwery, jako broń osobista, stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego gracza ASG. Jednak nie da się ich nosić luzem – czy to za paskiem, czy w kieszeni – gdyż najzwyczajniej możemy ją zgubić. Dlatego też inną, równie istotną częścią ekwipunku jest kabura. Rynek airsoftowy oferuje graczom ich ogromny wybór. Jak jednak dobrać odpowiedni model?

Dlaczego warto zainwestować w kaburę?

Oprócz tego, że dobrze dobrana kabura zabezpiecza nas przed utratą broni, to jest co najmniej jeszcze jeden powód, dla którego warto się w nią zaopatrzyć. Nagły brak amunicji, awarie często zdarzają się w czasie wymiany ognia. Czas wówczas gra niebagatelną rolę. Stąd też szybkie dobycie pistoletu może przeważyć na tym, czy zostaniemy wyeliminowani z gry, czy też wyratujemy się z opresji.

Oczywiście w sklepach z militariami i sprzętem ASG znajdziemy kamizelki taktyczne, które mają możliwość przenoszenia broni (najczęściej gdzieś we wnętrzu, zabezpieczone zamkami), jednak jej szybkie wydobycie z niej może być niemożliwe. Kabura natomiast daje błyskawiczny dostęp – wystarczy tylko umiejętnie przerzucić broń podstawową i wyszarpnąć pistolet, by prowadzić dalej ogień. Sprawnemu strzelcowi powinno to nie zająć dłużej niż 1-2 sekundy. W przypadku natomiast, jeśli nosimy replikę w kamizelce, musimy często się liczyć z tym, że po odrzuceniu karabinu będziemy musieli wpierw rozpiąć zamek, później wyjąć pistolet (uważając, by nie zaplątać się w ekwipunek) i dopiero wtedy przystąpić do dalszej walki. Są to kolejne stracone sekundy, które mogą przesądzić o całym starciu.

Jakie mamy dostępne rodzaje kabur?

W sklepach ASG można znaleźć najróżniejsze kabury – począwszy od udowych, przez te mocowane bezpośrednio do paska, jak i na szelkach.

Jak wybrać kaburę do pistoletu?

Przede wszystkim musi ona pasować do konkretnego modelu pistoletu. W większości materiałowe kabury nie sprawiają najmniejszego problemu – często są one bowiem regulowane, a przez to uniwersalne, jak produkt marki 8FIELDS. Wystarczy więc ją odpowiednio rozłożyć, ułożyć broń w miejscu, w którym będzie spoczywać, a następnie, regulując kolejne warstwy, dostosować ją do rozmiaru pistoletu. Pamiętajmy, że nie powinno być zbytnich luzów, a z drugiej strony w przypadku większości replik ASG należy pamiętać, że przycisk zwalniania magazynka znajduje się z boku – trzeba mieć to na względzie, aby zbyt mocny docisk nie powodował jego wysuwania się, a tym samym – był przyczyną jego zgubienia.

Z drugiej strony mamy szereg kabur wykonanych z kompozytu. Te należy już dobierać pod konkretny model broni, gdyż są one odpowiednio profilowane. Niektóre z nich dodatkowo uwzględniają również występowanie dodatkowych akcesoriów, które są przymocowane do pistoletu, jak laser, latarka czy kolimator. Ponadto część oferuje możliwość regulacji kąta nachylenia broni, dzięki czemu można ustawić ją pod takim wychyleniem, abyśmy mieli łatwy i jak najprostszy sposób wydobycia jej. Pistolet najczęściej zabezpieczony jest przez specjalną blokadę, którą można szybko zwolnić jednym palcem, jak w przypadku kabury Nuprol Perfect Fit do M92 Beretta.

Po drugie – należy ją dobrać odpowiednio do koloru oporządzenia. Z tym też nie powinno być problemu – sklepy oferujące militaria dostarczają szeroki wybór nie tylko modeli, ale również kolorystyk. Znajdziemy więc kabury w barwach Woodland, Coyote, Olive, Tan, wz. 93 Pantera Leśna, a nawet Flecktarn. Są to najpopularniejsze kolory i wzory maskowania w naszym kraju. Jeśli jednak nosimy mniej typowy rodzaj, jak rosyjska Flora czy duński typ Flecktarna, wówczas należy dobrać tę, która najlepiej pasuje kolorystycznie.

Nie mniej ważne jest też to, aby kabura gwarantowała dodatkowe miejsce na magazynek. Większość z nich zapewnia przynajmniej jedną kieszonkę, ale w sklepach są też modele umożliwiające przenoszenie dwóch magazynków naraz.

Nie tylko kabury

Akcesorium, w które warto również zainwestować, jest smycz do broni. Wiele replik ma specjalne pierścienie, do których można zaczepić taką smycz. Z drugiej strony mocuje się ją do oporządzenia. Wybierając jednak odpowiedni model kabury, nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z wypadaniem czy to pistoletu, czy rewolweru.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 140 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Szybko sprawnie i w dobrych cenach polecam
2024-05-19
Nic do zarzucenia
pixel