Kamizelki taktyczne ASG – jaką wybrać?
Wyposażenie airsoftowca składa się z kilku głównych elementów – broni, gogli, umundurowania i odpowiedniego obuwia, a także kamizelki taktycznej. Dobór tej ostatniej części ekwipunku jest szczególnie ważny – nie ma tu miejsca na przypadki, gdyż źle dobrana kamizelka do oczekiwań może nie tylko psuć całą radość z survivalu czy airsoftowego spotkania, ale przede wszystkim oferować zbyt mało miejsca na dodatkowe wyposażenie czy amunicję lub po prostu być niewygodna w użytkowaniu.
Jak można się spodziewać – mamy wiele rodzajów kamizelek. Począwszy od tzw. armor plate carrierów, czyli tych z miejscem na wkład kuloodporny, przez modele charakterystyczne dla jednostek specjalnych typu SWAT, po najlżejsze, zwiadowcze. Można je również rozróżnić pod względem rozmieszczenia poszczególnych kieszeni, a także tego, czy posiada system przepinania kieszeni (np. MOLLE), czy raczej wszystkie one są trwale przyszyte do swoich miejsc. Jak zatem dobrać odpowiednią kamizelkę? Na co zwracać szczególną uwagę?
Jaki ekwipunek rekonstruujesz?
To najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przy doborze kamizelki. W zależności od tego, czy jesteśmy snajperami, czy też biegamy z ciężkim sprzętem, będziemy dobierali różne warianty ekwipunku. W przypadku snajperów ważne jest, by był to względnie jak najlżejszy model, a przy tym zapewniał należytą pojemność na wyposażenie osobiste, w tym magazynki. Podobnie jest z żołnierzem typu spec-ops, dla którego mobilność jest najważniejsza.
Dla zwykłego żołnierza piechoty, stanowiącego podstawę piechoty i dysponującego przede wszystkim różnego rodzaju karabinkami, ważne jest natomiast, by kamizelka taktyczna zapewniała podstawową ochronę i właściwą ilość miejsca na zasobniki z amunicją. Z drugiej strony, jeśli jest on członkiem grup szturmujących, to istnieją dwa warianty. W przypadku pierwszego powinien mieć zapewnioną maksymalną ochronę – wówczas dobiera się modele wyposażone nie tylko w płyty, ale też dodatkowe osłony. Takim przykładem jest kamizelka balistyczna (IBA), która oprócz płyt, ma również osłonę na szyję. Większość tego typu elementów wyposażenia posiada pasy MOLLE, do których można podczepiać dodatkowe kieszenie i torby zrzutowe. W drugim wariancie natomiast potrzebna jest kamizelka, która jest lekka, daje maksimum swobody ruchów i pozwala na błyskawiczne przemieszczanie się na polu walki. Zazwyczaj są to modele niskoprofilowe i o niższej zasobności.
Jak to jest natomiast z żołnierzami, którzy do boju ruszają z ciężkim sprzętem? Ważne, by mieli odpowiednią ochronę z przodu, jak i z tyłu (to oni bowiem często są pierwszym celem strzelców wyborowych), jednocześnie ekwipunek nie powinien ograniczać im ruchu. RKM, jako broń dłuższa i cięższa od standardowego karabinka (także w wersji ASG), jest trudniejszy w użytkowaniu, dlatego też dzierżąca go osoba powinna mieć kamizelkę, pozwalającą nim swobodnie operować. Z drugiej strony to on właśnie potrzebuje najwięcej amunicji, stąd też potrzebuje wyposażenia, które umożliwi mu zwiększenie ilości przenoszonego sprzętu. Doskonałym wyborem będzie kamizelka taktyczna typu 6094 z licznymi paskami MOLLE, pod które można podpiąć liczne ładownice w najbardziej wygodnej konfiguracji.
Kamizelka ze stałymi kieszeniami czy modularna?
Kolejne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy systemu ładownic – czy wolimy stały rozkład, czy też lepiej mieć wybór, jak je przypiąć do klap. Ten element znacznie wpływa na wygodę użytkowania całego ekwipunku, dlatego też jest tak ważny. Dzisiaj kamizelek taktycznych ze stałym rozkładem jest coraz mniej, co nie oznacza, że się nie zdarzają. Do najbardziej popularnych należy wciąż stosowany przez żołnierzy wariant kamizelki niskoprofilowej – Chest Rig, który jest prawdopodobnie jednym z najlżejszych modeli, jakie można znaleźć. Znajdziemy w niej 8 ładownic na magazynki STANAG i 2 pistoletowe. To idealny wybór dla tych osób, które skupiają się na błyskawicznym przemieszczaniu się i szukaniu kontaktu z przeciwnikiem.
Współczesne pole bitwy to airsoftowe, jak i prawdziwe, podbijane jest dzisiaj zazwyczaj przez żołnierzy w kamizelkach modularnych, które wykorzystują siatkę velcro lub systemy pasowe, jak MOLLE. W sklepie ze sprzętem militarnym można je znaleźć bez, jak i z ładownicami czy kieszeniami, dzięki czemu łatwiej rozpocznie się swoją przygodę z airsoftem. Jedną z takich kamizelek jest MSBS Plate Carrier – wystarczająco lekka, by mógł z niej korzystać niemal każdy, a z drugiej strony dająca możliwość podczepienia dodatkowych ładownic, toreb i kieszeni.
Dobierz swoją kamizelkę
Kiedy już sobie odpowiemy, co jest dla nas najważniejsze – pojemność, lekkość, mobilność czy najlepsza ochrona, a także czy wolimy modularność, czy raczej z góry ustalone rozwiązania, pora wybrać odpowiednią kamizelkę taktyczną dla siebie. Należy oczywiście pamiętać, że oprócz funkcjonalności, istotny jest też dobór odpowiedniego kamuflażu. Niekiedy ciężko jest znaleźć idealnie pasujący wzór do posiadanego munduru, jednak wtedy warto postawić na pewien kompromis – wybrać dominującą barwę umundurowania (np. Olive) i dobrać kamizelkę w tym kolorze.