Karabin AK 47 (Kałasznikov)
Prawdopodobnie nie ma drugiej tak słynnej broni, jak ta. Przez jego użytkowników wspominany z rozrzewnieniem, przez tych, którzy stali po drugiej stronie lufy – z respektem, a dla specjalistów – fenomen wśród karabinów szturmowych.
Automat Kałasznikowa (znany szerzej, choć mniej poprawnie pod nazwą AK-47) jest prawdopodobnie najszerzej używanym karabinkiem na całym świecie. Ilość wyprodukowanych egzemplarzy tego modelu szacuje się na dziesiątki (a niektórzy mówią nawet o setkach) milionów, które trafiały do państw Azji, Afryki i Ameryki Południowej. AK stało się nieformalnym symbolem Związku Radzieckiego i całego Układu Warszawskiego.
Do dzisiaj, opierając się na pierwowzorze, tworzy się kolejne jego wersje, zachowujące niezwykłe właściwości oryginału – siłę ognia, łatwość użycia, a przede wszystkim – legendarną niezawodność.
Historia powstania AK 47
Konieczność stworzenia nowego pocisku, o zredukowanej masie i bardziej oszczędnego w produkcji, wymogło również stworzenie nowej broni. Dlatego też od 1943 roku cyklicznie powtarzały się konkursy na nowy karabin powtarzalny i automat (karabin szturmowy).
W kolejnych konkursach najlepsi konstruktorzy starali się przedstawić najlepszy model broni. Wśród nich był m.in. Michaił Kałasznikow, który korzystając z inspiracji projektami swoich konkurentów (w tym broni stworzonej przez Sudajewa AS-44), wraz z zespołem tworzył własne propozycje. Jego talent został dostrzeżony przez radzieckich inżynierów, którzy po trzecim konkursie wysłali go do pracy w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym, gdzie wraz z Aleksandrem Zajcewem stworzył Automat Kałasznikowa wz. 1946 i jego kolejne wersje – AK-1 i AK-2.
Model ten jednak, podobnie jak inne karabiny, nie spełniał określonych wymogów. Dopiero zaprezentowanie prototypu AK-47 nr 1 (znanego również jako KB-P-580) na kolejnym etapie konkursu okazało się strzałem w dziesiątkę. Z wyjątkiem celności, karabinek spełniał wszelkie wymogi, okazując się przede wszystkim niezawodnym do granic możliwości. Jego kolejny
prototyp, AK-48 był zaś testowany wśród żołnierzy, a w 1949 roku AK i AKS (z kolbą składaną) trafiły do służby.
Amunicja i magazynek AK 47
Pocisk 7,62 przechodził kilka ewolucji. Ostatecznie, w wyniku obszernych testów wcześniejszych wersji, powstał nabój pośredni 7,62 mm x 39 mm wz. 43. Zredukowana masa pocisku i jego wielkość pozwalała na przenoszenie dużo większej ilości amunicji przez jednego żołnierza. Mimo wielu lat jest on do dzisiaj wykorzystywany głównie przez armie krajów Trzeciego Świata.
AK standardowo wykorzystuje łukowaty magazynek z tłoczonej stali, który mieści 30 pocisków – ułożonych jeden obok drugiego, jednak na całym świecie można znaleźć szereg innych rozwiązań, w tym magazynki 10-ciopociskowe czy bębnowe o pojemności 75 nabojów.
Dane techniczne karabinku AK 47
- Kaliber – 7,62 mm
- Nabój – 7,62 x 39 mm wz. 43
- Długość:
- Z kolbą stałą – 870 mm
- Z kolbą składaną 875/645 mm (rozłożona/złożona)
- Długość lufy – 415 mm
- Długość linii celowniczej – 378 mm
- Masa – 3,8/4,3 kg (z pustym/pełnym magazynkiem)
- Prędkość początkowa pocisku – 715 m/s
- Energia początkowa pocisku – 1990 J
- Szybkostrzelność – 600/40-100 s/min (teoretyczna/praktyczna)
- Maksymalny zasięg – około 3000 m
- Zasięg skuteczny – 400/150 m (pojedynczy/seria)
Rynek ASG oferuje nam bogatą ofertę modeli replik AK47. Model może śmiało wskoczyć na każdą półkę cenową. Zaczynając od modeli najtańszych, w pełni plastikowych (CM.022), poprzez modele z metalowymi gearbox'ami (CM.028, CM.046) na replikach wykonanych ze stali i sklejki kończąc (E&L, LCT). W airsofcie najbardziej popularnymi markami, jakie produkują z powodzeniem odpowiednik tego modelu broni są CYMA, E&L, BOYi, JG, LCT. Na szczególną uwagę zasługuje tu legendarna wśród graczy ASG replika CM.028. oraz jej odmiany w różnych wariantach.
Przykładowe modele replik ASG odwzorowujące AK47:
Poniżej prezentacja repliki CM.028 w wersji klasycznej:
Jeśli chcemy zaopatrzyć się w replikę bardziej zbliżoną do jej odpowiednika palnego niż "legendarne CYMY" warto pomyśleć nad modelami ze stajni E&L, LCT.