Karabin AK 74

2021-07-27
Karabin AK 74

Choć pierwszy seryjnie produkowany karabinek z rodziny AK królował na polach bitew, w tym w wietnamskiej dżungli, to wraz z nadejściem nowych czasów dowództwo radzieckiej armii podjęło decyzję o kolejnej redukcji masy pocisku. Stąd też zrodziła się koncepcja nowego karabinka, mającego zastąpić wysłużonego „Kałacha” i jego mniejsze lub większe konwersje.

Wtedy przemysł zbrojeniowy Związku Radzieckiego, opierając się na wzorze AKM, wydał na świat następcę starego Kałasznikowa – AK 74, strzelający nowym typem amunicji, kaliber 5,45 x 39 mm. Broń ta na kolejne długie lata stała się podstawowym karabinem dla radzieckiej (i obecnie rosyjskiej) armii, jak i wielu państw współpracujących z Blokiem Wschodnim.

 Historia konstrukcji AK 74

Podstawowym bodźcem dla ZSRR do stworzenia nowego typu broni było wdrożenie na szeroką skalę przez USA karabinka M16, który – choć nie idealny – oferował szereg wyższych parametrów, niż AK. Lżejsze pociski to możliwość przenoszenia ich w większej ilości, ale też potencjalnie wyższa celność przy mniejszym odrzucie (co było mankamentem AK). W połączeniu z niezawodnością swojego poprzednika siedemdziesiątka czwórka mogła stać się kolejną legendą.

Za podstawę do stworzenia AK 74 przyjęto AKM, czyli zmodernizowaną wersję AK. Poza dopasowaniem do amunicji, która miała wyższą prędkość początkową, mniejszą energię kinetyczną i wyższy dystans skutecznego strzału, wprowadzono również inny rodzaj magazynka (mniej zakrzywiony), szereg kolb o wygodniejszym dla strzelca kształcie, a także tłumik ognia, pełniący także rolę kompensatora odrzutu i podrzutu.

Oprócz mnóstwa wariantów samego AK 74 broń ta stała się podstawą do stworzenia także innych rodzajów karabinów, w tym ręcznego karabinka maszynowego RPK-74 i późniejszego AN-94.

 Magazynek i amunicja

Jak wspomnieliśmy wyżej, inny kształt pocisku umożliwił wprowadzenie prostszego magazynka, w którym kule ułożone są dwurzędowo. Standardowy zasobnik mieści 30 sztuk, ale są też modele na 45 naboi. Większą krzywizną charakteryzowały się tylko dłuższe wersje, wykorzystywane w RPK. Sam magazynek produkowano nie tylko z metalu, ale również polimerów, dzięki czemu był dużo lżejszy.

Największe zmiany dotyczyły przede wszystkim samego pocisku. Zmniejszono kaliber do 5,45 mm, zachowując łuskę tej samej długości 39 mm, co dało ostatecznie dużo wyższą prędkość wylotową. Zredukowana została siła początkowa, jednak biorąc pod uwagę fakt, że 7,62 przebijało z dużej odległości 3 sosnowe deski, niewiele mniejsza siła kinetyczna była więcej niż wystarczająca. 5,45 zachowuje się podobnie jak amunicja 5,56 x 45 mm NATO – przy trafieniu w cel zaczyna koziołkować, a dodatkowo charakteryzuje się bardziej płaskim torem lotu.

 Dane techniczne karabinka AK 74

  • Kaliber – 5,45 mm
  • Nabój – 5,45 x 39 mm
  • Długość – 700 mm
  • Długość lufy – 415 mm
  • Masa – 3,3/3,6 kg (pusty magazynek/załadowany)
  • Prędkość początkowa pocisku – 900 m/s
  • Energia początkowa pocisku – 1385 J
  • Szybkostrzelność teoretyczna – 600-650 s/min
  • Zasięg maksymalny – 3500 m
  • Zasięg skuteczny – 500 m

   Podobnie jak w przypadku modelu AK47, rynek ASG oferuje nam bogaty wybór replik. I tak jak przy elektrycznych karabinkach modelu AK47, tak tutaj najbardziej popularnym producentem wydaje się być CYMA. Która oferuje nam model CM.031, który praktycznie oparty jest budową o legendarny egzemplarz CM.028. Różnica polega na tym, że model wykonany jest z zewnątrz w taki sposób, aby odpowiadał wizualnie karabinom szturmowym AK74.  Repliki AK74, tak samo jak AK47, posiadają wewnątrz gearbox V.3 (w standardzie TM). Modele kolbowe w większości posiadają miejsce na akumulator w kolbie (model S - ze składaną kolbą posiada takie miejsce pod pokrywą zamka, tzw. "deklem"). Kałachy ASG w wersjach podstawowych i S posiadają długie lufy wewn. Są to w większości lufy >480mm. Jest to więc ciekawa baza pod repliki do strzelań na większych dystansach. 

 

 

Jeżeli interesuje nas bardziej, nazwijmy to słowami Pazia - profesjonalny model AEG, warto zainteresować się wyrobami firmy E&L lub LCT. Wart uwagi jest również jeden z najwyższych modeli CYMY, tj. CM.048 - pięknie wykonany egzemplarz AK74 z kolbą i łożem wykonanym starannie ze sklejki - bardzo zbliżone do broni palnej.

 

  Rynek bogaty w ten model oferuje nam egzemplarze praktycznie z każdej półki cenowej:

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Miła obsługa, miałem problem z przeciekaniem, support rozwiązał problem bez potrzeby zwrotu towaru
2024-05-16
szybka dostawa polecam serdecznie
pixel