Karabinek M4

2021-08-18
Karabinek M4

Należący do rodziny „M” karabin szturmowy M4 Carbine należy do kultowych broni, które obecnie są na wyposażeniu wielu armii i służb na całym świecie. Cenione ze względu na swoje kompaktowe rozmiary i niewielką masę, M4 cieszą się dużą popularnością zarówno wśród sił specjalnych, jak i szeregowych żołnierzy. Co warto wiedzieć o tym karabinku? Dowiedz się więcej poniżej!

Kompaktowa wersja „emek” 16

Oparte na konstrukcji AR-15 karabiny M16, po pewnych poprawkach, jakie zostały wprowadzone jeszcze w trakcie wojny w Wietnamie, stały się podstawowym elementem wyposażenia amerykańskich żołnierzy. Lekkie, celne, z możliwością prowadzenia skutecznego ognia nawet na dystansie 700 metrów, a przede wszystkim – bardzo łatwe w obsłudze, w końcu dorównały szanowanemu przez żołnierzy amerykańskich „kałachowi”. Dla służb specjalnych jednak karabinek M16 wciąż miał jeden mankament – był za długi. Tymczasem wojska specjalnego przeznaczenia wymagają broni nadającej się do walki nie tyle na dużym dystansie, co niemal w zwarciu – tzw. Close Quarters Battle.

M16 na szczęście stanowił doskonałą bazę do licznych modyfikacji, co udowadnia do dzisiaj – mnóstwo firm wzoruje się na AR-15, tworząc najróżniejsze konwersje. Jedną z nich był karabin szturmowy M4, wyprodukowany przez Colt’s Manufacturing Company. Amerykański gigant szukał odpowiednich rozwiązań dla oddziałów specjalnych i dlatego istotnie zmodyfikował M16, wykorzystując wciąż mechanizmy, które okazały się w nim niezawodne.

Zmiany dotknęły przede wszystkim kolby. W zamian za stałą zastosowano wariant teleskopowy, pozwalający dostosować długość do preferencji użytkownika. Wystarczyło nacisnąć specjalną dźwignię, by zsunąć lub rozsunąć ją. Ponadto skróceniu uległa również lufa, co wpłynęło na skuteczny zasięg (ograniczony do 600 metrów), co nie wpływa na skuteczność karabinku głównie dlatego, że znajduje on zastosowanie w walkach w terenie zurbanizowanym.

Pierwszym modelem, który poprzedzał powstanie M4, był CAR-15 XM177 (Commando). Trafił on przede wszystkim na wyposażenie sił specjalnych, operujących w tamtym czasie w Wietnamie. Obok regulowanej, 4-stopniowej kolby i krótszej lufy w zasadzie niewiele różnił się od swojego pierwowzoru. Dopiero w latach 80. rozwijano tę koncepcję i wtedy powstał XM4 i w końcu, przy wsparciu Korpusu Piechoty Morskiej, stworzono M4, który w niewielkiej liczbie przetestowano w wojnie w Zatoce Perskiej, a później, od 1994 roku, użytkowali go operatorzy SOCOM-u i Delta Force (używali go m.in. w bitwie o Mogadiszu).

Zmiany były o wiele istotniejsze niż w przypadku XM177. Zamiast stałego chwytu transportowego wykorzystano szynę, pozwalającą szybko zmienić podstawowy element na celownik optyczny z montażem Picatinny. Podobne modyfikacje w nowszej wersji dotknęły łoża – szyny RIS umożliwiają podczepienie różnych akcesoriów taktycznych, w tym chwytu pionowego, granatnika i latarek.

Jakie wersje M4 wyróżniamy?

Karabinek ten produkowany jest przez Colt’s Manufacturing Company od 1994 roku, a w 1997 roku został oficjalnie wprowadzona do wyposażenia m.in. US Army. Pierwszy model pozwalał na strzelanie seriami po trzy pociski i prowadzenie pojedynczego ognia. Jego konwersją, należącą do tzw. Modularnego Systemu Broni, był M4 MWS. Druga wersja, M4A1, stworzona początkowo z myślą o służbach specjalnych, pozwalała strzelać na tzw. full auto, dzięki czemu stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku walk w pomieszczeniach i na ulicach. Ma dodatkowo cięższą i trwalszą lufę. Broń ta coraz częściej znajdowała zastosowanie wśród zwykłych żołnierzy, a od 2014 roku stała się standardowym wyposażeniem piechoty w Pierwszej Dywizji Piechoty Stanów Zjednoczonych.

Do produkowanych przez Colta M4 zalicza się też Mk 18 CQBR, będący w istocie konwersją M4A1. To absolutnie kompaktowa wersja tego karabinka, w której skróceniu uległa lufa (w podstawowym wariancie mierzy 36,8 cm, w CQBR – 26,2 cm), a także komora zamkowa. Dzięki temu udało się uzyskać wyjątkowo krótką broń, idealnie spisującą się w warunkach ograniczonego miejsca. Warto zaznaczyć, że nie tylko Colt pracuje nad M4, ale i inni konstruktorzy, w tym Jim Sullivan, wcześniej związany m.in. z ArmaLite. Zaproponował on swój model – Arm West LLC M4, wyposażony w możliwość przełączenia karabinka do systemu otwartego zamka, z cięższymi komponentami. Mimo zmniejszenia szybkostrzelności gwarantuje on większą kontrolę nad bronią, a co za tym idzie – wyższą celność.

Kto używa M4?

Pierwotnie karabiny szturmowe M4 tworzone były z myślą o takich jednostkach specjalnych jak Navy SEALS, Delta Force oraz SOCOM. Z czasem trafiły do młodszych oficerów, a także operatorów ciężkiego sprzętu. Skutecznie wyparły również pistolety maszynowe M3 wśród kierowców pojazdów. W końcu stały się podstawowym karabinkiem, obok różnych wersji M16, licznych oddziałów armii amerykańskiej.

Oprócz sił USA na całym świecie z M4 korzysta wiele jednostek specjalnych. Głównymi użytkownikami są takie formacje jak brytyjski i australijski SAS, grecki EKAM oraz polski GROM, choć sukcesywnie zastępuje go HK416. Teraz i Ty możesz być użytkownikiem kopii tego karabinu szturmowego. W naszym sklepie znajdziesz jego repliki – sprawdź je już teraz!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
bardzo szybka obsługa zamówienia :)
2024-05-06
Bardzo dobry kontakt i rzetelne podejście do klienta. Dziękuję
pixel