Który model noża wybrać i jak

2017-10-27
Który model noża wybrać i jak

Każdemu, kto na poważnie zajmuje się Airsoftem, czy też zamierza tak podchodzić do tej zabawy, z pewnością zależy na tym, aby jak najbardziej upodobnić swój wygląd, swoje wyposażenie i swoją broń do tego, co mają i czym dysponują prawdziwie zawodowi żołnierze. Wybieranie broni palnej nie sprawia nikomu większych trudności, albowiem w internecie znajdujemy mnóstwo poradników dotyczących tego tematu. Równie dużo znajdziemy w sieci artykułów traktujących o dobieraniu różnych elementów wyposażenia taktycznego, a wśród nich kamizelek, hełmów, ładownic i tak dalej. Bardzo dużo porad na temat tego rodzaju produktów znaleźć można na naszej stronie pod adresem https://www.taniemilitaria.pl/. Stosunkowo trudno jest trafić w internecie na poradniki dotyczące noży oraz sposobu ich dobierania. W niniejszym artykule postaramy się to zagadnienie w miarę szczegółowo omówić.

Nóż – narzędzie uniwersalne

Któż nie miał do czynienia z nożem? Większość ludzi postrzega nóż jako bardzo proste, żeby nie powiedzieć prymitywne narzędzie, o nieskomplikowanej budowie, służące do krojenia i cięcia, ewentualnie także do kłucia. Tak zresztą w istocie jest, jednakże mimo swej prostoty, narzędzie to jest jednym z najbardziej przydatnych człowiekowi i ma bardzo wszechstronne, liczne zastosowania. Nóż towarzyszy człowiekowi niemalże od zarania jego dziejów: najpierw był to mało kształtny kawałek ostrego krzemienia, by później osiągać coraz bardziej wyrafinowane kształty; do wytwarzania jego ostrza używano najpierw brązu, później żelaza, by na końcu dojść do wysokogatunkowej stali. Pewną ciekawostką jest, że dzisiaj także mamy noże z ostrzami ceramicznymi. Możemy więc powiedzieć, że historia noża zatoczyła koło: od kamienia do podobnej przecież do niego ceramiki. Noże ceramiczne zostawmy wszakże kucharzom, my zajmiemy się tymi, które mogą nam ułatwić życie w lesie, na obozowisku, w czasie zmagań survivalowych lub w trakcie zawodów airsoftowych.

Nóż – absolutny niezbędnik w lesie, na obozowisku, w dżungli i w buszu

Jak powiedzieliśmy wcześniej, nożem można kroić, ciąć i kłuć. Nożem można też zabijać, jednakże my robić tego nie będziemy (nie jesteśmy wszak płatnymi, ani nawet niepłatnymi zabójcami). Gwoli prawdzie trzeba jednak powiedzieć, że nóż może być groźną bronią i często jest wykorzystywany przez żołnierzy czy agentów służb specjalnych do cichego unieszkodliwiania przeciwników. Do czego zatem może posłużyć nóż nam, pokojowo nastawionym do świata i ludzi osobnikom, którzy chcą jedynie się zabawić w przygodę z wojskiem? Możemy powiedzieć z ręką na sercu, że w lesie, na obozowisku, w dżungli, w stepie, na prerii czy w buszu bardziej przydatnego narzędzia niż nóż nie możemy mieć. Nóż pomoże nam przyciąć gałąź, kij, linę, sznurek, bandaż; możemy nim zrobić dziurkę, zaostrzyć kołek; bez noża nie zbudujemy szałasu, nie przygotujemy posiłku i nie rozpalimy porządnego ogniska. Krótko mówiąc, bez noża nie warto w ogóle wyruszać na survival lub airsoft.

Nóż – niezbędnik w lesie

Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze noża

To zasadnicze pytanie dla nas, miłośników militariów i związanych z nimi sportów. Na rynku znajdziemy nieprzebraną ilość noży, które mogłyby się nam przydać. Piszemy „mogłyby się przydać”, albowiem znaczna część z nich jedynie efektownie wygląda, a jest mało praktyczna i słabej jakości. Jakimi zatem kryteriami winniśmy się kierować wybierając nóż najbardziej dla nas odpowiedni? Oto podstawowe z nich:

  • przydatność,
  • uniwersalność i praktyczność,
  • jakość,
  • wygoda.

Nóż nie musi być ładny i dobrze wyglądać. Ma on nam przede wszystkim służyć w potrzebie, ma być niezawodny, wytrzymały i poręczny.

Kierując się powyższymi przesłankami, wybierajmy wyłącznie noże, które:

  • mają klingę wykonane z wysokogatunkowej stali, co gwarantuje, że nie będą się szybko tępiły i niszczyły,
  • posiadają rączki zrobione z twardego, lecz chropowatego materiału, zapobiegającego się ślizganiu po nim mokrej lub spoconej dłoni; dobrze jest, aby uchwyt posiadał w końcowej części otwór, przez który można przeciągnąć linkę, która czasem może uchronić nóż przed jego zagubieniem,
  • mają klingę i środkową część uchwytu (pokrywaną później okładziną) wykonaną z jednego kawałka stali; to umożliwia energiczną, dynamiczną pracę nożem, bez obawy jego złamania,
  • jeśli musimy koniecznie mieć nóż składany, to postarajmy się o taki jego model, który ma niezawodny i trwały mechanizm blokujący,
  • posiadają klingi nie dłuższe niż 10 cm i nie krótsze niż 8 cm; optymalną, najbardziej praktyczną i wygodną długością ostrza jest 10 cm.

Jeśli możemy cokolwiek sugerować, to zalecamy jednak wybór noża, którego klinga i uchwyt wykonane są z jednolitego kawałka stali. Takie noże są zdecydowanie trwalsze od składaków, a praca z nimi jest znacznie efektywniejsza. Noże składane poza wszystkim znacznie trudniej jest utrzymać w czystości.

Jeśli chodzi o kształt klingi, to nie szukajmy jakichś udziwnień. Najlepsza jest klinga klasyczna, jednostronnie zaostrzona.

Jaką markę noża wybrać

Jeśli chodzi o wybór marki, to nie będziemy tutaj niczego sugerować. Jest to sprawa drugorzędna. Warto jednak pamiętać, by nie ulegać chwytliwym hasłom reklamowym. Często noże opisywane przez producenta jako wykonane z absolutnie wysokogatunkowej stali okazują się później zwykłym szmelcem. Starannie zbadajmy, jaka jest rzeczywista jakość materiałów, z których jest wykonany nóż oraz czy nasza dłoń swobodnie, lecz pewnie obejmuje jego rękojeść.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
szybka dostawa polecam serdecznie
2024-05-13
Ok
pixel