Ładownice w ASG
Jak wszystkie militaria, ładownice są jednym z wielu elementów zapożyczonych z wojska. Ich historia sięga średniowiecza, konkretnie XVI w., kiedy to w ówczesnych jednostkach wojskowych zaczęły się upowszechniać ładunki i pierwsza broń palna. Od tamtej pory zaszły zmiany w kwestii przeznaczenia ładownic oraz w zakresie ich zastosowania. Ładownice stały się wyspecjalizowanymi elementami wyposażenia o wielofunkcyjnym przeznaczeniu, dalekim od ograniczenia do funkcji torby na ładunki. Wraz z rozwojem technologii i techniki wojskowej zmianom podlegały także wygląd i kształt ładownic, a zastosowanie znajdowały coraz to nowocześniejsze materiały. Obecnie wszystko to sprawia, że każdy pasjonat ASG stoi przed trudnym wyborem rodzaju i typu ładownic.
Typy i rodzaje ładownic
Współczesne ładownice w airsofcie to nie zwykłe zasobniki, jakich wiele. To wyspecjalizowane militaria o konkretnej funkcjonalności i przeznaczeniu. Wybór odpowiedniej ładownicy nie ogranicza się wbrew pozorom do decyzji o kolorze czy kamuflażu. Jest to wybór ze wszech miar powiązany z oczekiwaną lub wymaganą funkcjonalnością tego elementu wyposażenia. Tyle, ile jest funkcji do spełnienia, tyle jest różnych ładownic.
W ogólnym ujęciu ładownice mogą być dzielone według różnorodnych kryteriów. Najpopularniejszym jest oczywiście podział funkcjonalny, zgodny z przeznaczeniem. W związku z powyższym te militaria można podzielić na następujące rodzaje:
- ładownice na magazynki,
- torby zrzutowe,
- ładownice na granaty,
- ładownice (kieszenie) cargo,
- ładownice (kieszenie) medyczne,
- panele administracyjne (z mapnikami lub bez),
- mapniki.
Daleko posunięta specjalizacja ładownic wymaga od airsoftowców podjęcia wielu decyzji. Ładownica na magazynki, jak sama nazwa wskazuje, służy do przechowywania magazynków do replik ASG i ułatwia ich przeładowanie. Torby zrzutowe z kolei umożliwiają bezpieczne przechowywanie już zużytych magazynków, chroniąc je przede wszystkim przed zgubieniem. Ładownice i kieszenie cargo pozwalają pozbyć się plecaka i spakować całe niezbędne wyposażenie. Ładownice, kieszenie i zasobniki medyczne to z kolei element absolutnie niezbędny na polu airsoftowym. Tak jak wszędzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze i podstawowe środki pierwszej pomocy muszą być zawsze pod ręką. W końcu panele administracyjne i mapniki to schowki przeznaczone do przechowywania map i najistotniejszych elementów wyposażenia, bez których zabawy z ASG nie można sobie wyobrazić.
Jak nie trudno się domyślić na podstawie powyższego skróconego zestawienia, wybór funkcji ładownicy to dopiero początek. Na każdego airsoftowca czekają kolejne ważne decyzje. Po wejściu w szczegóły funkcjonalne, militaria te można dalej rozróżnić na podstawie typów:
- ładownice otwarte,
- ładownice zamknięte,
- ładownice z tworzywa sztucznego,
- ładownice z materiału.
Ładownice zamknięte to elementy zabezpieczone mniej lub bardziej mechanicznie, np. zapięciem na rzep, nieodzowne podczas dłuższych rozgrywek ASG. Z kolei ładownice otwarte to elementy bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, które każdy airsoftowiec doceni przy szybkim tempie rozgrywki na polu. Ładownice mogą być z tworzywa sztucznego lub z materiału. Mogą to być tańsze modele z gorszej jakości plastiku lub nylonu, jak i prawdziwie profesjonalne militaria z materiałów używanych w siłach zbrojnych.
W końcu ładownice lub kieszenie mogą być uniwersalne, przeznaczone do przenoszenia wszystkiego tego, co potrzebne jest na airsoftowym polu, albo dedykowane, w których umieszczany jest konkretny rodzaj wyposażenia lub typ magazynków.
Jak to wszystko przenieść?
Kwestia ładownic w ASG jest nierozerwalnie związana z systemem ich mocowania. Przeznaczeniem ładownic jest umożliwienie szybkiego dostępu do zgromadzonego w nich wyposażenia, więc ładowanie ich do plecaka mija się z logiką i celem. Tak samo jak w przypadku ładownic z pomocą przychodzą profesjonalne militaria w postaci rozwiązań zapożyczonych z armii USA, czyli systemy MOLLE (do przenoszenia oprzyrządowania żołnierskiego) oraz PALS, czyli system do przytwierdzania wszelkich ładownic i kieszeni. Dzięki tym systemom airsoftowcy mogą mocować ładownice wedle własnego uznania i w możliwie najbardziej ergonomiczny sposób.
Trudny wybór, ważna decyzja
Specjalizacja funkcjonalna, różnorodność form i materiałów oraz rozpiętość cenowa ładownic mogą przyprawić o zawrót głowy. Wielu początkujących airsoftowców (niestety) nie przykłada zbytniej wagi do wyboru ładownicy. Z kolei im szerszy wachlarz dostępnych produktów i opcji, tym trudniej podjąć rzeczową i przemyślaną decyzję. Niemniej jednak czas poświęcony na rozważenie wszystkich opcji i rozsądne nakłady finansowe (bo cena dobrej, funkcjonalnej i efektownie wyglądającej ładownicy nie musi szybować pod sufit) szybko przyniosą wymierne efekty i korzyści. W końcu na polu airsoft repliki ASG to nie jedyne militaria, które mają znaczenie. Ładownice to jeden z wielu równie istotnych czynników warunkujących pyszną zabawę.