Latarka, czy noktowizor? Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów do ASG?

2018-04-23

Fani survivalu, militariów, czy też ASG (Air Soft Gun) to pasjonaci, którzy równie wiele czasu co właściwemu realizowaniu swojego hobby poświęcają na przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Istnieje wiele akcesoriów, które w zależności od preferowanego hobby spełniają różne funkcje. Biorąc za przykład survival, wykorzystanie sprzętu militarnego będzie zorientowane na zapewnienie sobie największego bezpieczeństwa i gotowości na każdą sytuację. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku spotkań fanów ASG, gdzie szczególnie istotne staje się wierne odwzorowanie replik realnego sprzętu, celem zwiększenia immersji w rozgrywce. Pomimo tego, rynek akcesoriów militarnych jest na tyle szeroki, że osoby zainteresowane zakupem sprzętu funkcjonalnego często stoją przed dylematem wyboru najbardziej odpowiedniego sprzętu, który spełni ich oczekiwania.

Jednym z powtarzających się problemów z wyborem odpowiedniego sprzętu jest dokonanie odpowiedniej decyzji pomiędzy latarką a noktowizorem. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety, jednakże ów wybór nie należy do najłatwiejszych. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie postaramy się Wam przedstawić najistotniejsze informacje na temat obu kategorii produktowych, wskazując, co powinniśmy wybrać w zależności od naszego zapotrzebowania.

Latarka

Wydawałoby się, że w każdym domu jest jakaś latarka. Jednakże tego typu sprzęt nie jest odpowiedni dla osób posiadających zainteresowania związane w jakiś sposób z militariami. Szukając profesjonalnej latarki, warto zainteresować się jej mocą, podawaną zazwyczaj w lumenach. Po nabyciu doświadczenia z kilkoma latarkami będziemy w stanie bez problemu ocenić moc danego sprzętu, zerkając tylko na tę wartość. Czymś, co bardzo często towarzyszy wartości lumenów jest zasięg, który producent określa w metrach. Zależność w przypadku oceniania tych dwóch wartości jest wprost proporcjonalna — im są wyższe, tym lepsza jest latarka i sprawdzi się w większej ilości sytuacji.

Znając już parametry, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego rodzaju latarki. Istnieje wiele rodzajów jednakże najistotniejsze w naszych rozważaniach, są te, zapewniające największą uniwersalność. Jednym z popularnych wyborów jest latarka czołowa. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wygoda. Nie powinno dziwić, że jest ona bardzo popularnym wyborem nie tylko wśród fanów militariów, ale także wśród mechaników, elektryków, czy w wykorzystaniu domowym. Wykorzystanie latarki czołowej sprawia, że do naszej dyspozycji pozostają obie dłonie, a strumień światła kierowany jest tam, gdzie obrócimy głowę, co czyni to rozwiązanie szczególnie praktycznym. Minusem tego typu latarek jest to, że ze względu na małą głowicę nie mają dużo miejsca na elektronikę, oferując mniej funkcjonalności, niż np. latarki taktyczne.

Skoro mówimy już o latarkach taktycznych, to stanowią one rozwiązanie zaawansowane, często oferują różne tryby świecenia, jak np. SOS, co przyda się szczególnie osobom miłującym się w survivalu. Co prawda korzystanie z latarki taktycznej obniża naszą mobilność, jednakże często stroje militarne projektowane są w taki sposób, aby móc ową latarkę przyczepić do jakiegoś elementu munduru lub kombinezonu. Warto wspomnieć, że zazwyczaj zaawansowane latarki taktyczne stanowią rozwiązanie droższe od latarek czołowych, lecz nie tak drogie, jak…

Jaki noktowizor?

Noktowizory ASG

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie postawić, w przypadku rozważania zakupu noktowizora jest „Do czego wykorzystam to urządzenie?”. Czymś, co różnicuje latarki oraz noktowizory na pierwszy rzut oka jest znaczna przepaść w skali cenowej obu urządzeń. Nie bierze się ona znikąd, o czym opowiemy zaraz, jednakże nie widząc konkretnego zastosowania dla tego sprzętu, zakup noktowizora jest bezcelowy. Szczególnie w przypadku osób, które uczestniczą w rozgrywkach ASG, repliki noktowizorów (dostępne w naszym sklepie https://www.taniemilitaria.pl/pl,replika-noktowizora-gpnvg-18,0,3,61,0,2596.html#.Wre6bdNuaqA) skutecznie zwiększą wiarygodność stroju, a latarka taktyczna lub czołowa zapewni pełen komfort podczas nocnych przechadzek.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zakup noktowizora polecamy przede wszystkim osobom mocno zaangażowanym w militaria lub survival. W warunkach ekstremalnych noktowizor to doskonałe urządzenie, które może nam uratować skórę. Dzięki goglom noktowizyjnym w nocy będziemy w stanie z łatwością dostrzec kształty obiektów dzięki specjalnemu filtrowi kolorystycznemu naświetlającemu obraz przez soczewkę. Decydując się na zakup noktowizora, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Szczególnie istotna jest wartość ogniskowej, kąta widzenia oraz zakresu ostrości. Parametry te powinny być odpowiednio wysokie, żeby noktowizor był niezawodny niezależnie od sytuacji i tego, jak bardzo jest ciemno. Równie istotny jest czas pracy na baterii urządzenia, nie chcemy przecież, żeby w środku wyprawy odmówiło ono posłuszeństwa przez rozładowany akumulator.

Reasumując, noktowizor polecamy przede wszystkim profesjonalistom, którzy wiedzą, jak go wykorzystają, natomiast wybór odpowiedniego rodzaju latarki uzależniony jest przede wszystkim od preferencji użytkownika i tego, do jakich celów potrzebuje sprzętu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nic do zarzucenia
2024-05-13
bardzo szybka obsługa zamówienia :)
pixel