Lornetka wojskowa dla miłośnika militariów, którą wybrać?

2019-07-25
Lornetka wojskowa dla miłośnika militariów, którą wybrać?

Od lat lornetki znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. Często z nich korzystają ornitolodzy, turyści, ale też wojskowi. Docenili wartość tych narzędzi, gdyż pomagały im określić dokładną liczebność przeciwnika, potencjalne zagrożenia, jak i luki w defensywie. Dzisiaj chętnie korzystają z nich też miłośnicy militariów. Lornetki wojskowe mogą oczywiście posłużyć do wszystkich wyżej wskazanych czynności, jednak pewne usprawnienia sprawiają, że najlepiej spisują się właśnie w takim zadaniu.

Wiele osób, które dopiero decyduje się na zakup pierwszej lornetki, może nie wiedzieć, na co zwracać uwagę. Dlatego też w tym artykule przybliżymy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Ważna jest jasność

Niektórzy uznają, że najważniejszym parametrem w lornetkach jest powiększenie oddalonego punktu. Dużo ważniejsze jest jednak to, aby optyka gwarantowała odpowiednią jasność. Nic nam po zbliżeniu, jeśli obraz jest ciemny i niewyraźny. Dlatego trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Pierwszą z nich jest to, czy w produkcji optyki użyto powłok antyrefleksyjnych, takich jak w lornetce 10-50×50 Kandar. Jeśli ich nie ma, to światło, przechodząc przez jedną część zespołu optycznego, traci nawet 10% swojej jasności. Układ ten ma kilka takich elementów, więc finalny obraz powiększanej sceny może stracić nawet połowę pierwotnej wartości ekspozycji. Powłoki antyrefleksyjne skutecznie niwelują odbicie, przepuszczając zdecydowanie więcej światła. Soczewki są pokrywane np. fluorkiem magnezu lub dwutlenkiem tytanu. Na rynku możesz też znaleźć lornetki wojskowe mające wiele warstw, które gwarantują zdecydowanie najlepsze rezultaty.

Nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na jasność obrazu, jaki się uzyskuje. Co jeszcze wpływa na jasność optyki? Średnica obiektywów i długość lunet. Zasada jest prosta – im są dłuższe, tym mniej światła wpada do środka, a im szersze – tym większa jasność. Jeśli szukasz lornetki o dużym powiększeniu, wybierz model, który charakteryzuje się odpowiednim stosunkiem długości lunet do średnicy obiektywu. Przykładem spełniającym te założenia jest lornetka Kandar 10-80x90mm. Warto też w tym momencie wyjaśnić sobie, jak rozpoznać te wielkości. Informują o nich liczby, które widnieją najczęściej na tylnej ściance obudowy. Rozpatrzmy to na przykładzie proponowanego przez Tanie Militaria Kandara – 10-80×90. Liczba przed „x” to powiększenie – jak widać, mamy tutaj narzędzie z możliwością jego zmiany. Druga natomiast, ta za krzyżykiem, to średnica obiektywu.

Stałe czy zmienne powiększenie?

To kolejne ważne zagadnienie, jeśli chodzi o wybór lornetek. Możliwość posiadania regulacji przybliżenia powiększanego obrazu wydaje się kusząca. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego?

  • Większe zbliżenie wymaga automatycznie także zwiększenia gabarytu lornetki, więc ciężej ją utrzymać stabilnie;
  • Złe dostosowanie średnicy obiektywu do dużych powiększeń może skutkować utratą rozdzielczości obrazu;
  • Zmienne położenie optyki może wiązać się również z utratą jasności;
  • Przy regulowanym przybliżeniu jest więcej elementów, które potencjalnie mogą ulec awarii.

Jeśli więc decydujesz się na lornetkę wojskową ze zmiennym powiększeniem, upewnij się, że to na pewno jest dobry sprzęt renomowanej marki. Na pewno takim narzędziem będzie lornetka 7-40x50mm firmy Nikula.

Lornetka typu porro czy dachowa?

Ważny jest też wybór między optyką porropryzmatyczną a dachową. Co oznacza ten pierwszy termin? Odnosi się do specyficznego układu pryzmatów, które nie wymagają lustrzanej powłoki, by oddać obserwowaną scenę. To rozwiązanie gwarantuje najlepsze odwzorowanie obiektów, zarówno pod względem jasności, jak i kontrastów obrazu. Ma jednak kilka istotnych wad – waga, gabaryt i więcej ruchomych elementów, oznaczających mniejszą szczelność.

Z tymi problemami nie zmagają się natomiast lornetki dachowe. W ich przypadku układ okularów, pryzmatów i obiektywów jest w jednej linii. Jest to więc generacja mniejszych i wygodniejszych w użytkowaniu narzędzi. Dodatkowo charakteryzują się znacznie większym uszczelnieniem niż modele porro. Jedynym ruchomym elementem jest najczęściej tylko regulacja ostrości. Łatwiej więc opierają się nie tylko wilgoci, ale też pyłom i innym zanieczyszczeniom. Tego typu urządzenia mają jednak pewne wady, których wyzbyte są lornetki wojskowe typu porro. Przede wszystkim wykorzystują lustrzane odbicia, przez co jasność obrazu może stracić nawet 10%. Dodatkowo w tańszych modelach występuje często przesunięcie fazowe. Dobra lornetka dachowa więc kosztuje znacznie więcej niż model porro.

Jaką lornetkę wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak duże środki chcemy przeznaczyć na ten cel. Najważniejsze jest jednak to, aby szukać powłok antyrefleksyjnych, odpowiedniego stosunku długości lunet do średnicy obiektywów, a w końcu – dopasować lornetkę do swoich preferencji. Należy jeszcze pamiętać o tym, by zapewniała odpowiednią szczelność. Dzięki temu będzie trwalsza i mniej podatna na uszkodzenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 309 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-24
Wszystko sprawnie. Produkt spełnił moje oczekiwania.
2024-11-18
Wszystko super
pixel