Pistolet maszynowy MP5

Wzorowany na rewelacyjnym, choć mało popularnym G3 pistolet maszynowy MP5 to broń, która od ponad już 50 lat stosowana jest w jednostkach policyjnych (w tym antyterrorystycznych), jak i przez armie na całym świecie. Od 1966 roku firma Heckler & Koch wprowadziła na rynek wiele jej modyfikacji, zapewniając nie tylko doskonałą ergonomię, ale i dużą siłę obalającą w połączeniu z szybkostrzelnością, pozwalającą efektywnie działać w wąskich przestrzeniach. Jeśli interesuje Cię ta konstrukcja – zachęcamy do lektury!
Broń dla służb wewnętrznych
Powstała niedługo po wojnie firma Heckler & Koch korzystała z bogatego dziedzictwa niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. Współtworzyli ją bowiem inżynierowie współpracujący niegdyś z Mauser-Werke, producenta uzbrojenia, którego działalność sięga drugiej połowy XIX wieku. Konstruktorzy HK jako pierwszy na rynek wprowadzili karabin G3, de facto kopię hiszpańskiej broni, CETME. Po jego pozytywnym przyjęciu, a także konwersji do karabinu maszynowego, tj. HK21, konstruktorzy zaczęli pracować nad uzbrojeniem, jakie mogłoby być wykorzystane przez siły policyjne oraz straż graniczną. Bazując na tej samej konstrukcji (wiele elementów można wymieniać między nimi), w 1966 roku powstało MP5, używające amunicji 9x19 mm Parabellum, będącej standardowym pociskiem wojsk NATO. Prace nad tym pistoletem maszynowym jednak wcale nie ustały. HK wciąż dopracowywało tę broń, wprowadzając m.in. w wersji A1 charakterystyczną pierścieniową muszkę i wąskie łoże.
Niedługo później, czyli w roku 1970, wypuszczono na rynek kolejne dwa modele – MP5A2 i A3 – jeden ze stałą kolbą i drugi – z wysuwaną. 4 lata później zaś pojawił się model MP5SD, posiadający wbudowany tłumik dźwięku. Wariant ten stał się popularny wśród Zielonych Beretów, które wykorzystały go podczas wojny w Wietnamie. Do dzisiaj pojawiło się łącznie niemal 30 wariantów tych pistoletów maszynowych (w wersji bojowej), w tym MP5K – Kurz, pozbawiony tylnej kolby i z lufą skróconą do absolutnego minimum, co sprawiło, że przylgnęło do niego określenie „walizkowy PM”.
Kompaktowa broń o ogromnym potencjale
Niezawodność i kompaktowe wymiary (największy wariant ma długość 78 cm i waży 3,4 kg) zostały docenione nie tylko przez służby RFN. Obecnie ten pistolet maszynowy jest szeroko wykorzystywany przez najróżniejsze służby specjalne i policyjne na całym świecie. Używają go m.in. takie jednostki jak SAS, SOCOM, SWAT, Secret Service. MP5 znajduje również zastosowanie w jednostkach wojskowych, m.in. jako broń przeznaczona dla obsługi pojazdów.
Jednak nie tylko wymiary i niewielka waga sprawiły, że PM ten cieszy się dużą popularnością. To także zamknięty zamek, gwarantujący większą stabilność strzału oraz wysokie bezpieczeństwo dzięki m.in. szybko malejącemu ciśnieniu wewnątrz lufy. Ponadto MP5 może strzelać z prędkością do 900 pocisków na minutę. Doskonale więc sprawdza się w momencie, gdy potrzebne jest krycie ogniem.
Do broni tej wykorzystuje się magazynki pudełkowe – proste, jak i łukowe (od 1976 roku). Zasobniki mogą mieć 10, 15 lub 30 pocisków. Pistolet maszynowy strzela ogniem ciągłym lub pojedynczym, choć na indywidualne zamówienia montuje się ograniczniki ilości strzałów (nawet do serii po 5 pocisków). Charakterystyczne w przypadku MP5 są przyrządy celownicze – nad lufą zastosowano wspomnianą muszkę z pierścieniem. Bliżej twarzy strzelca znajduje się obrotowy celownik bębnowy – użytkownik ma do wyboru albo typową szczerbinkę, albo jeden z trzech otworów. Po zamontowaniu zaś specjalnej szyny nad górną częścią broni można zamontować kolimatory lub lunety.
Pistolet maszynowy o licznych kopiach
Sam producent dostarcza licznych wariantów MP5, pokrywając zapotrzebowanie dziesiątek służb i armii na całym świecie. Nie zmienia to faktu, że wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie własnych wersji pistoletu maszynowego. Pod nazwą MP-10 produkują go na Filipinach, POF-4 (oraz 5) w Pakistanie i OFB Anamika 9mm – w Indiach. Oprócz tego produkcją zajęła się także firma Nornico – gigant z Chin, który produkuje również bronie oparte na konstrukcji AR-15, jak i brytyjski Royal Small Arms Factory – Enfield.
Ogromna funkcjonalność doceniły nie tylko wojska i służby specjalne. Siłą rzeczy dostrzegły go bojówki i grupy terrorystyczne, w tym niemiecka Frakcja Czerwonej Armii. MP5 pojawiła się w ich logo na tle czerwonej gwiazdy. Pistolet maszynowy został też szeroko rozpropagowany w kulturze masowej. Widzimy go m.in. w rękach Johna McClane’a ze Szklanej Pułapki, jak i w dziesiątkach gier komputerowych.
Jest to jedna z tych broni, na jakiej wzorują się producenci PM-ów i karabinków ASG. W naszej ofercie znajdziesz je zarówno w wersji elektrycznej, jak i gazowej. Proponujemy MP5 ze składaną i stałą kolbą, a nawet model Kurz, który może się sprawdzić także jako broń zapasowa. Zajrzyj więc już teraz do naszego asortymentu i sprawdź repliki wzorowane na nieśmiertelnej konstrukcji Hekler & Koch!