Przyrządy celownicze dla broni ASG – kompendium wiedzy

2017-11-15
Przyrządy celownicze dla broni ASG – kompendium wiedzy

Celny ogień. Co może być ważniejsze na polu walki od tego parametru? Chyba trudno byłoby nam coś takiego znaleźć. Oczywiście jest wiele innych czynników, które mają wpływ na toczoną potyczkę, nie mniej o ostatecznym jej przebiegu decyduje zawsze przewaga ogniowa, a ta jest między innymi pochodną celności i skuteczności prowadzonego ostrzału. Jeśli już doszliśmy do takiego wniosku, to powinniśmy sobie także odpowiedzieć na pytanie „w jaki sposób można zwiększać celność ognia, używając broni ASG?”.

Czego nie należy robić?

Skoro decydujemy się na branie udziału w paramilitarnych zawodach, to starajmy się o to, aby ich przebieg przypominał realne działania zbrojne. Nie możemy iść na łatwiznę i sprawdzać skuteczność prowadzonego przez siebie ognia, obserwując tor lotu kulek. Nie róbmy tego z trzech powodów:

  • po pierwsze w realnym świecie nikt nie jest w stanie dostrzec lotu prawdziwej kuli
  • po drugie, jest całkiem możliwe, że w przyszłości będziemy służyć w jakichś prawdziwych jednostkach militarnych, dlatego nie warto nabierać złych nawyków
  • po trzecie, aczkolwiek łatwy i kuszący, jest to sposób celowania mało efektywny nawet w airsofcie.

Prawdziwe obserwacje i skuteczne prowadzenie ognia umożliwiają nam wyłącznie specjalistyczne przyrządy celownicze, poczynając od zwykłej muszki ze szczerbinką, a kończąc na technologicznie zaawansowanych celownikach laserowych.

Urządzenia celownicze ASG

Niewątpliwie broń ASG jedynie z wyglądu przypomina prawdziwe karabiny, automaty i pistolety, jakimi posługują się żołnierze, policjanci i agenci służb specjalnych. Z pewnością najmniej podobną do oryginalnej jest amunicja ASG, którą stanowią dosyć lekkie kulki plastikowe, niemogące uczynić nikomu poważniejszej krzywdy, jeśli tylko będziemy stosowali odpowiednie środki ochrony osobistej, a przede wszystkim okulary ochronne. Z kolei urządzeniami ASG najwierniej przypominającymi oprzyrządowanie prawdziwej broni są różnego rodzaju celowniki. Pozwalają one na namierzanie celu dokładnie tak samo, jak czyni się to, używając profesjonalnej broni. Wymieńmy zatem po kolei najważniejsze z nich. Oczywiście pominiemy w tym przeglądzie szczerbinkę i muszkę, albowiem stanowią one wyposażenie każdej broni osobistej.

Kolimatory

Dla miłośników airsotu celowniki kolimatorowe to wręcz idealne narzędzie. Są one przede wszystkim bardzo łatwe w obsłudze i konstrukcyjnie stosunkowo proste, a zatem siłą rzeczy i niedrogie. Niejeden pasjonat filmów akcji miał okazję oglądać kolimatory na ekranach kin czy telewizorów. Nazwa tych urządzeń wiąże się z optycznym zjawiskiem „kolimacji”, czyli uzyskiwania skupionej wiązki światła. Tak więc kolimatory emitują wąski strumień światła, który na obiekcie namierzanym generuje plamkę światła, zazwyczaj czerwonego lub zielonego. Rozróżniamy dwa rodzaje kolimatorów:

    • Otwarte

W tym kolimatorze zwierciadło, na który jest rzucana plamka celownicza, nie jest niczym osłonięte, dlatego też jest on mniejszy i lżejszy, jednakże siłą rzeczy bardziej narażony na uszkodzenia.

    • Zamknięte

W tym przypadku zwierciadło jest zamknięte w specjalnej obudowie, co z automatu czyni to urządzenie większym i cięższym. W zamian jednak uzyskiwana jest większa wytrzymałość celownika na uszkodzenia mechaniczne oraz lepsza widoczność w czasie naprowadzania plamki na namierzany obiekt.

Obydwa kolimatory w równym stopniu narażone są na uszkodzenie w przypadku bezpośredniego ich trafienia kulką, co oczywiście prawie zawsze musi się skończyć ich naprawą, a czasem ich całkowitą wymianą.

Największą zaletą kolimatorów jest szybkość namierzania obiektów, co jest niezwykle pożądanym parametrem w sytuacjach dynamicznych, w których należy działać bez chwili zwłoki i błyskawicznie. Uzupełniającymi, opcjonalnymi urządzeniami dla kolimatorów są przystawki powiększające tzw. magnifiery.

Kolimatory z naszego sklepu prezentujemy na stronie https://www.taniemilitaria.pl/pl,kategoria,kolimatory,0,3,134,136,0,1,name,asc.html, natomiast magnifiery na stronie https://www.taniemilitaria.pl/pl,kategoria,magnifiery,0,3,134,1120,0,1,name,asc.html.

Lunety celownicze

Któż nie widział takiego urządzenia? Może jedynie zdeklarowani pacyfiści, ci jednak na nasze strony nie zaglądają. Nasze skojarzenia związane z lunetą celowniczą oczywiście wiążą się z wszelkimi filmami akcji, w których w głównej roli występują snajperzy. Z pewnością trudno sobie wyobrazić prawdziwie profesjonalną snajperkę bez tego optycznego gadżetu. Jeśli chodzi o airsoft, to lunety te używane są również w broni szturmowej.

Luneta optyczna jest znacznie większa i cięższa, a jej kształt jest znacznie dłuższy niż kształt kolimatora. Przewaga lunety optycznej nad kolimatorem uwidacznia się przy strzelaniu na dłuższych dystansach. Luneta jest znacznie dokładniejsza, ma zdecydowanie lepsze powiększenie, łatwiej brać przy jej pomocy poprawki i trafiać mniejsze cele z bardzo dużych odległości. Pamiętajmy jednak, że walki airsoftowe prowadzi się w większości przypadków na stosunkowo małych dystansach, gdzie lepiej może sprawdzać się kolimator, gdyż przy jego pomocy szybciej namierza się cele. Niemniej wybór tego czy innego urządzenia zależy od osobistych preferencji miłośnika broni ASG.

O lunetach z naszego sklepu można znaleźć informacje na stronie https://www.taniemilitaria.pl/pl,kategoria,lunety,0,3,134,135,0,1,name,asc.html.

Celowniki laserowe

Ten rodzaj celownika oczywiście wykorzystuje do namierzanie celu świetlną wiązkę laserową. Podobnie jak kolimatory, również i te celowniki umożliwiają niemal błyskawiczne namierzanie obiektu. Jednakże w walkach airsoftowych urządzenie to, w przeciwieństwie do wszystkich innych celowników, zdradza naszą pozycję, szczególnie w warunkach słabej widoczności. Inną niedogodnością związaną z tym urządzeniem w warunkach zawodów airsoftowych, gdzie przecież nie walczymy na „śmierć i życie”, jest możliwość uszkodzenia wiązką laserową wzroku przeciwnika, co oczywiście obliguje nas do ostrożnego posługiwania się tym celownikiem.
Z ofertą celowników laserowych z naszego sklepu można zapoznać się na stronie https://www.taniemilitaria.pl/pl,kategoria,celowniki-laserowe,0,3,134,137,0,1,name,asc.html.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Solidna firma. Szybka dostawa.
2024-05-13
bardzo szybka obsługa zamówienia :)
pixel