Recenzja – MP5A5 (JG069)

2015-12-22
Recenzja – MP5A5 (JG069)

“Replika MP5A5 ze stajni JG jest jedną ze sztandarowych replik polecanych dla początkujących graczy, którzy chcą zacząć swoją przygodę z Airsoftem.”
Cichy

“Firma J.G.Works postanowiła wyjść krok w stronę tych, którzy chcieliby posiadać jedną replikę do taktyki czarnej i zielonej. Zaczęła w swych replikach montować specjalną, regulowaną prowadnicę sprężyny głównej. Umożliwia to nam zakupić stockową replikę i od razu udać się z nią na strzelankę CQB.”
Mąka

Zdj.1. MP5JG069

Wśród większości znanych mi strzelanek CQB panuje niepisana zasada (a gdzieniegdzie wymagana) dotycząca limitu prędk. wylotowej replik: < 350 [fps]. Jeszcze niedawno większość replik wprowadzanych na rynek Polski wymagała w tym przypadku wymiany sprężyny głównej na słabszą. Ta sama sytuacja dotyczyła nawet replik broni, która w rzeczywistości jest przeznaczona typowo do taktyki czarnej. J.G.Works zaczęła w swoich replikach montować specjalne prowadnice sprężyny głównej, które, nawet początkujący użytkownik AEG’ów, może regulować za pomocą klucza imbusowego.

Jedną z takich „elektryków” jest replika pistoletu maszynowego H&K MP5 A5. Chociaż model ten istnieje na rynku już od wielu lat, to wprowadzono w nim już niejedną zmianę. Poniżej pokazujemy nową MP5 model JG069, który aktualnie występuje na rynku ASG.

Zdj.2. MP5JG069 w całej okazałości

1. Co na zewnątrz?

Replika zaopatrzona jest w standardowy tłumik płomienia, montowany na zatrzask. Gdy go zdejmiemy i odkręcimy zaślepkę gwintu, ukaże nam się gwint 14 mm, na który możemy nakręcić dowolny lewoskrętny tłumik ASG posiadający te same wymiary gwintu.

Zdj.3. Tłumik płomienia wykonany z kompozytu.

Zdj.4. Gwint lufy zewn.

Replika wyposażona jest w mechaniczne przyrządy celownicze: Muszkę i przeziernik które zostały wykonane z metalu. Na muszce po lewej stronie mamy małe uszko do zaczepienia zawieszenia. Mimo, iż jest jednostronne, możemy je wykręcić przy pomocy śrubokręta płaskiego i zamienić stronami tak by ucho zawieszenia wystawało z prawej strony muszki.

Zdj.5. Muszka

Zdj.6. Czteropozycyjny przeziernik

Front grip został wykonany z tworzywa sztucznego dobrej jakości, w którym chowamy akumulator. Aby go zdjąć, należy wybić pin na przodzie i ściągnąć go w dół, wtedy ukazuje nam się wtyk Mała Tamyia, bezpiecznik oraz suwak do regulacji Hop-up’u. W replikach MP5 JG mamy komfortowe rozwiązanie, gdyż po założeniu front gripu suwak wystaję na 1cm, przez co nie musimy co chwilę go zdejmować – ustawiać – montować, a możemy go swobodnie wyregulować mając replikę złożoną. Jeżeli chcemy, możemy go wymienić na wersję z wbudowaną latarką.

Zdj.7. Budowa zewn. frontu repliki

Dźwignia przeładowania wykonana jest z tworzywa sztucznego i w tej serii replik jest tylko bajerem. Niestety nie otwiera nam okna wyrzutowego łusek.

Korpus został w całości wykonany z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Na górze mamy możliwość zamontowania dedykowanej szyny RIS do replik MP5, na której możemy przykręcić dowolny kolimator posiadający montaż na szynę 22mm. Na korpusie po lewej stronie, nad gniazdem magazynka mamy wybity indywidualny numer naszej repliki.

Zdj.8. Czerwonym prostokątem oznaczono numery indywidualne repliki. Żółtymi krzywymi oznaczono zaczepy pod montaże RIS etc.

Kolbę (zdj.9) w omawianym modelu mamy teleskopową, rozsuwaną przyciskiem 5-cio pozycyjną. Szeroki wybór regulacji wpływa na większy komfort użytkowania. Samą szynę kolby mamy metalową, natomiast kolba wykonana jest z tworzywa i dodatkowo posiada gumową nakładkę poprawiającą komfort użytkowania.

Zdj.9. Przycisk zwalniający blokadę kolby

Zdj.10. Kolba w położeniu maksymalnego wyciągnięcia

Zdj.11. Kolba w położeniu maksymalnego złożenia

Na osadzeniu kolby mamy 2 montaże do zaczepienia zawieszenia, jedno po lewej stronie lekko powyżej kolby oraz drugie po prawej na poziomie kolby.– Selektor ognia wykonany jest z metalu, obustronny. Posiada oznaczenia trybu pracy repliki standardowe dla rodziny MP5.

Zdj.12. Dźwignia selektora ognia

Magazynek w zestawie to standardowy długi hi-cap. Jego obudowa została wykonana z metalu.– Język spustowy i zatrzask magazynka również jest wykonany z metalu, co nie zdarza się w tańszych replikach MP5 innych firm.Pierwsze wrażenie:Biorąc replikę MP5A5 JG do rąk w pierwszej chwili czuć bardzo dobre spasowanie całej repliki, mimo iż większość elementów zewnętrznych wykonana jest z tworzywa sztucznego. Front grip świetnie trzyma się na swoim miejscu, tak samo kolba, przy której nawet na pełnym rozłożeniu nie czuć żadnych luzów. Magazynek również ciasno siedzi w gnieździ, nie ma tendencji do “bujania” się na boki. Jedyne miejsce na którym czuć luz to tłumik płomienia, który lekko rusza się na boki. Niestety nie można go mocniej przykręcić. Selektor ognia działa dosyć lekko i bardzo intuicyjnie, lecz na na tyle ciężko, żeby podczas biegania z replik nie było możliwości samoistnej zmiany trybu pracy repliki. Gdy już złożymy się do repliki, mechaniczne przyrządy celownicze po chwili użytkowania stają się przyjazne w obsłudze, jednak osobiście polecam zaopatrzenia się w dedykowaną szynę ris do replik MP5 i zamontowania nie wielkiego kolimatora np.: Mikro czy Open, który zdecydowanie przyśpieszy wymierzenie w cel.

Zdj.13. Akumulator w replice mieści się wewnątrz łoża.

Akumulatory pasujące do tej repliki:

  • Lipo 7,4V 1200 mAh podłużne
  • Lipo 7,4V 1500 mAh kostka
  • Lipo 7,4V 2300 mAh kostka

Przy akumulatorach o parametrach:

  • Nimh 8,4V 1600 mAh modułowe
  • Lipo 7,4V 2200 mAh – modułowe

należy uważać gdyż, te akumulatory wchodzą przy lekkim dociśnięciu. Zakładając front grip należy pamiętać aby prawidłowo ułożyć kable oraz zminimalizować nacisk na akumulator.

Magazynki podające bezproblemowo w tej replice:

  • D/boy długi mid-cap
  • Cyma długi hi-cap
  • Cyma krótki mid-cap
  • PJ krótki hi-cap
  • Cyma BOX hi-cap

Replika ma innowacyjny system możliwości szybkiej regulacji fps’ów bez otwierania gearboxa! Aby wyregulować prowadnicę sprężyny głównej, która da nam: 350-380 [fps] wystarczy zaopatrzyc się w klucz imbusowy, zdjąć kolbę poprzez wybicie pinu mocującego łoże kolby (zdj.9), i rozpocząć regulację śruby regulacji prowadnicy (zdj. poniżej).

Zdj.14. Śruba regulacji prowadnicy sprężyny głównej (w otworze tylnej części gearbox’a).

Co wewnątrz?

Zdj.15. Wnętrze gearbox’a

a) komora hop-up

Wewnątrz repliki mamy plastikową komorę hop-up, przykręcaną dwiema śrubkami do klinu mocującego komorę na lufie wewn.(zdj.17). Dystanser w replice został odpowiednio dobrany, co przekłada się na prawidłową regulację systemu h-u. W momencie gdy hop-up jest ustawiony na tzw. „zero”, dystanser w komorze chowa się całkowicie. Komora w przeciwieństwie do niektórych replik nie posiada żadnych sprężynek dociskających ją do czoła gearbox’a. Jest na stałe przykręcana do prawej połowy plastikowego korpusu. Gumka hop-up standardowa, czarna (zdj. 16). Plusem jest, jak wspomniał wcześniej Cichy – skonstruowanie suwaka w taki sposób, aby można było regulować hop-up bez zdejmowania łoża repliki

Zdj.16. Komora hop-up, suwak, dystanser oraz klin mocujący.

Zdj.17. Mocowanie komory hop-up do kliny, który zapobiega obracaniu sie całego zestawu wokół osi lufy wewn.

b) Lufa wewn.

( Lufa wewn. stockowa, kaliber 6.08mm. Długość lufy wewn. to 220 mm.) Lufa jest zakończona prostym ścięciem, co może wpływać na zawirowania powietrza po opuszczeniu przez kulkę lufy wewn. Efekt tego jest taki, iż spada nam skupienie. Jednak przy tak krótkiej lufie i niezbyt dużej prędk. Wylotowej nie będzie to bardzo zauważalne.

Zdj.18. Wylot lufy wewn.

c) selektor ognia

Selektor ognia tak jak w większości modeli MP5 (z różnych stajni) składa się z trzech części. Zazwyczaj jest to prawa dźwignia selektora z dołączonym bolcem, który przechodzi poprzez korpus oraz gearbox na wylot i łączy się z lewą dźwignią (patrz zdj.12). Chyba jednym z największych mankamentów tej repliki jest często odkręcająca się śrubka mocująca lewą dźwignie selektora ognia. Polecamy po każdej strzelance srpawdzanie jej stanu i ewentualne dokręcanie.

Zdj. 19 i 20. Zespół dźwigni selektora ognia.

d) gearbox

Replika posiada standardowy gearbox v.2. Większość części zamiennych typu: koła zebate, kostka stykowa, cylinder, głowice oraz tłok sa kompatybilne z innymi replikami posiadającymi standard v.2.

Szkielet gb: budowa szkieletu została wykonana ze stopu metalu, a całość została pokryta czarną farbą. Jest to wzmacniany gearbox. W ściankach zostały wyfrezowane otwory na łożyska ślizgowe 8mm, które zostały załączone w tzw. stocku. (zdj. 21 i 22)

Zdj. 22 i 21. Szkielet gearbox’a

Dysza: Dysza repliki to typowa, plastikowa dysza dedykowana do replik MP5

Zdj.23. Plastikowa dysza

Głowica cylindra: Typowa, plastikowa głowica z mosiężną prowadnicą dyszy. Na plus w JG zasługuje podwójne uszczelnienie głowicy

Zdj.24. Głowica cylindra

Tłok wraz z głowicą tłoka: Głowica tłoka uszczelniona standardowym oringiem, przymocowana do tłoka, a jednocześnie do sprężyny głównej za pomocą śrubki, oraz znalowej wkładki. wewn. tłoka. Jest to typowy zestaw dla replik JG (np. G36). Tłok z zestawu zawiera plastikowe ząbki.

Zdj.25 i 26. Zespół tłoka wraz z głowicą tłoka

Sprężyna główna: Jest to sprężyna o wartości M110 dająca ok. 380 [fps] – na maksymalnie wysuniętej prowadnicy sprężyny. Długość sprężyny to 160mm.

– Prowadnica sprężyny głównej: Jest to specjalna, dwuczęściowa prowadnica, którą możemy regulować za pomocą klucza imbusowego. Wykonana została ze znalu.

Zdj.28 i 29. Regulowana prowadnica sprężyny

– Koła zębate: Stalowe koła zębate firmy J.G.Works. Posiadają one standardowe przełożenie. Zespół przeciwpowrotny, tzw. anti-reversal wykonany został z takiego samego materiału co “zębatki”. Sprężynka jest dobrze dopasowana do całego zestawu. Przy składaniu gearbox’a nie sprawa trudności.

Zdj.30. Koła zębate i zespół przeciwpowrotny

– Kostka stykowa oraz okablowanie: “serce repliki” posiada standardową kostkę stykową kompatybilna z gearbox’ami v.2. Okablowanie jest również standardowe. W zestawie załączony jest bezpiecznik “dwudziestka piątka” oraz wtyki Tamyia mała. Producent pomysłowo przykleił okablowanie do szkieletu GB za pomocą taśmy izolacyjnej tak aby nie kolidowały one z plastikowym korpusem repliki w momencie skladania wszystkiego w całość.

Zdj.31. Fragment okablowania wraz z bezpiecznikiem

Zdj.31a. Kostka stykowa wraz z przerywaczem ognia

– Silnik: Jest to najzwyklejszy silnik stockowy, motor long, bez jakichkolwiek oznaczeń. Silnik pasuje również do replik M4. Bez problemu radzi sobie z naciągiem sprężyny M120.

Zdj.32.Stockowy silnik wraz ze sprężynką

– Język spustowy: Został wykonany z metalu, typowy dla replik MP5.

Zdj.33. Język spustowy wraz ze sprężynką

– Listwa dosyłacza: W gearboxie znajduje się plastikowa listwa dosyłacza dyszy. Jest to listwa typowa dla gearbox’ów v.2. Na końcu przy “widełkach” listwa jest podpiłowana.

Zdj.34.Listwa dosyłacza

– Cylinder: W gearbox’ie “naszej eMPe-piątki” zamontowany został stockowy cylinder typ “2”.

Zdj.35. Cylinder

Zdj.36. Cylinder


Zdj.37. Replika w częściach

Podsumowanie:

Po rozłożeniu korpusu na dwie części, ukazuje nam się gearbox. Zaskoczeniem w tej klasie jest szkielet, który już nie razi w oczy gołym znalem. Szkielet jest wzmacniany. Prawdopodobieństwo pękań na czole szkieletu gearbox’a jest bardzo małe (oczywiście na stockowym zestawie). Miłym zaskoczeniem są także większe, metalowe łożyska ślizgowe. Tradycyjnie w replice smary dają wiele do życzenia. Warto wymienić na dobry smar litowy. Miłym zaskoczeniem w replice “za taką kwotę” były podkładki pod kołami zębatymi. Przy dokładnym przyjrzeniu sie replice ( z wyrywki całej partii), gearbox wymagał jedynie wymiany smarów i wyczyszczenia pozostałość po starym smarze, którego było tyle, że trzeba było wycierać go nawet wewn. chwytu pistoletowego. Możemy mieć też tylko nadzieję, że nie tylko ten jeden egzemplarz mógł mieć montowane podkładki z większą precyzją niż normalne, chińskie stocki. Miłym akcentem było również dokładne ułożenie okablowania wzdłuż gearbox’a, które zapobiegało jakiemukolwiek przycieraniu się kabli oraz pozwalał na dokładne spasowanie obu części korpusu.

Zdj.38. Plastikowa dysza

Na plus:

+ Na pewno na plus jest cena repliki. Na rynku nie przekraczają one 500 zł.
+ Metalowy, wzmacniany gearbox v.2
+ Specjalna prowadnica sprężyny głównej, dzięki której możemy regulować prędk. wylot.
+ Niewielka waga

Na minus:

– Niedbałe smarowanie gearbox’a
– Plastikowy korpus

Summa Summarum:

– Jeżeli ktoś lubi krótkie repliki typowe do strzelanek, klimatem zbliżone do taktyki czarnej, a nie posiada zbyt dużych środków finansowych, może pokusić się o taką replikę.
– Jeżeli ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę z airsoftem, natomiast nie kręcą go repliki broni byłego bloku wschodniego oraz te zza oceanu, ta replika również może być dla niego.
– Oczywiście jeżeli lubujesz się w MP5’kach, a nie potrzebujesz wymagającego sprzętu, obok MP5SD6, MP5A4, ta replika jest w sam raz dla Ciebie.

Miłej wymiany kompozytu życzy
Mąka i Cichy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 151 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Zamówienie dobrze spakowane dotarło nienaruszone. Czas dostawy 4 dni robocze.
2024-06-04
Paczka została szybko nadana, a sam produkt działa bez zarzutu
pixel