Repliki elektryczne dla początkujących – wszystko, co powinno się o nich wiedzieć

2018-05-30
Repliki elektryczne dla początkujących – wszystko, co powinno się o nich wiedzieć

Wielu fanów militariów, którzy dopiero mają zamiar kupić broń ASG, ma niemały dylemat, dotyczący napędu repliki. Choć większość z nich decyduje się na początku na ASG sprężynowe, to jest też grupa, która wybiera jednak repliki elektryczne (inaczej AEG), często nie wiedząc, czym się kierować.

Co trzeba wiedzieć, wybierając „elektryka”? Jakie są ich podstawowe części i zasady działania? Wszystkiego tego można dowiedzieć się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest AEG?

Air Electric Gun to kopia broni, która ma elektryczny napęd. Zdecydowana większość korzysta z niewielkich akumulatorów, chowanych czy to w pokrywie komory zamkowej, kolbie, a niekiedy w łożu karabinu lub imitacji akcesoriów do broni (jak na przykład we „wskaźniku laserowym” w PDW D/Boysa).
Elektryki były pierwszymi broniami ASG, które dawały możliwość strzelania automatycznego, seriami i pojedynczymi kulkami. To zaś czyni z AEG bronią idealną do każdego typu rozgrywki i na każdą kieszeń. Jak każdy miłośnik militariów może się spodziewać, dzięki ogniowi automatycznemu, airsoftowe pole walki bardziej zbliża się do rzeczywistych starć, dając szerokie możliwości oddziaływania na przeciwnika.

Jakie akumulatory są potrzebne do działania?

Wyróżniamy co najmniej trzy podstawowe typy akumulatorów:

  • NiCd – akumulatory niklowo-kadmowe niegdyś szeroko stosowane, jednak przez „efekt pamięci”, który pojawiał się w przypadku nieprawidłowej eksploatacji, skutecznie ograniczał ich pojemność. Są za to odporne na niższe temperatury.
  • NiMH – ogniwa niklowo-metalowo-wodorkowe zastępują obecnie akumulatory NiCd. Efekt pamięci w ich przypadku ograniczony jest do minimum, mają jednak krótszą żywotność i ciężej znoszą niskie temperatury.
  • Li-Po – akumulatory litowo-polimerowe oferują dużą wydajność i odporność na niskie temperatury, dlatego są popularne wśród wielu graczy. Jednak nieprawidłowa eksploatacja może doprowadzić do ich uszkodzenia, a w konsekwencji nawet pożaru czy wybuchu.
    Akumulatory różnią się również między sobą wielkością (a co za tym idzie pojemnością akumulatora), a także napięciem, sięgającym od 7,4 do 14,8. To, jakie napięcie powinna mieć bateria, zależy nie tylko od wytrzymałości podzespołów zastosowanych w karabinie, ale też od rodzaju sprężyny, zastosowanej w nim (im „twardsza”, tym większe napięcie).

Mają też różne kształty. Są w formie bloków, które wkłada się do łoża (w wersji mini) lub kolby (w wersjach standardowych). Mogą również być rozłożone na kilka pakietów lub w pojedynczym walcu (tzw. sticki).
Karabiny, podobnie jak i akumulatory, wykorzystują również różne standardy wtyczek. Do najbardziej popularnych jednak należą Tamiya small i large, między którymi można stosować przejściówki. Istotne jest również używanie odpowiedniej ładowarki, przy czym do najlepszych należą mikroprocesorowe, które umożliwiają nie tylko ustawienie tempa ładowania, napięcia, ale też same się wyłączają przy maksymalnym naładowaniu. Mogą również rozładowywać ogniwa. Można je zakupić w dobrych sklepach z ASG.
Należy pamiętać, że nie każdy producent zapewnia akumulator w paczce z repliką. Dokonując więc zakupu, warto się zawczasu zorientować, czy bateria będzie w zestawie.

Repliki AEG

Jak wygląda wnętrze AEG?

To, co jest podstawą podzespołów elektryków, jest tzw. Gearbox. Jest to mechanizm złożony z przekładni zębatych, sprężyny pchającej tłok w prowadnicy, cylindra i selektora, który napędzany jest silnikiem, ukrytym w chwycie pistoletowym. Gearbox może być zamknięty w metalowym lub plastikowym szkielecie. Poszczególne modele mogą się od siebie różnić – dwie podstawowe wersje to V.2 i V.3. Ich zastosowanie uzależnione jest m.in. rozmiarami repliki.
Każda z tych części może być wymieniona, dzięki czemu osiągi karabinów można zwiększyć, zarówno pod względem prędkości wylatującej kulki, zasięgu, jak i precyzji (choć ta zależy głównie od zastosowanej lufy). Dobry sklep ASG może zapewnić pojedyncze elementy gearboxów, jak i całe zestawy tuningowe.
To, co jeszcze odróżnia repliki elektryczne od pozostałych, to okablowanie. Jeśli decydujemy się na tuning, czy nawet tylko zakup baterii o większym napięciu, warto również wymienić przewody na lepsze. W przeciwnym wypadku mogą się poprzepalać.

Co jeszcze warto wiedzieć o replikach AEG?

Do replik elektrycznych dostępne są różne usprawnienia, jak na przykład Mosfet, który jest układem elektronicznym z tranzystorem polowym. Nie tylko chroni styki przed osmoleniem czy przepaleniem, ale też pozwala zwiększyć szybkostrzelność repliki.
Tuning może dotyczyć nie tylko „bebechów” repliki, ale również elementów zewnętrznych – na rynku są dostępne różne metalowe elementy, które zwiększają ich realizm. Dodatkowo niektóre modele mają również działający system blow-back, który jeszcze do niedawna był zarezerwowany tylko dla broni gazowej.
Współcześnie w dobrych sklepach z militariami można znaleźć repliki elektryczne w atrakcyjnej cenie. Jedną z najsławniejszych jest AK-47 firmy CYMA, dostępny w sklepie ASG TanieMilitaria pod adresem https://www.taniemilitaria.pl/pl,ak-47-kalasznikow-cm-022-cyma,0,1,2,13,2.html#.Wt4bIuqsaUk. Wystarczy więc około 200 złotych na replikę, która spełni wymagania każdego początkującego gracza.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 309 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-19
Wszystko w jak najlepszym porządku. Miły kontakt i doradztwo. Wysyłką zgodna opisem. Serdecznie polecam.
2024-11-19
Świetna obsługa! Bardzo dobry kontakt z klientem. Miejsce godne polecenia.
pixel