Trzy linie oporządzenia – bądź zawsze przygotowany!

Zawody sportowe z użyciem broni ASG to tak samo popularna zabawa jak paintball, jednakże dzięki stosowaniu replik prawdziwej broni palnej jest bliższa realiom autentycznego pola bitewnego. Ci, których militaria interesują nie od dzisiaj, wiedzą doskonale, że poziom adrenaliny u uczestników Airsoftu jest tym wyższy, im bardziej zawody przypominają realne działania wojenne. W tym aspekcie ważna jest nie tylko broń ASG, ale i całe osobiste wyposażenie zawodników. Pamiętając o tym, że czasem mogą zostać zorganizowane zawody wielodniowe, o mocno rozbudowanych scenariuszach, postaramy się zapoznać ich miłośników ze sposobami dobierania odpowiedniego wyposażenia na każdą okazję.
Trzy linie oporządzenia
Ostateczną decyzję o doborze odpowiedniego wyposażenia miłośnik ASG i airsoftu podejmuje oczywiście samodzielnie i nie jest zobligowany w tej kwestii żadnymi przepisami, z wyjątkiem obowiązkowego posiadania okularów ochronnych. Dla tych jednak, którym bardzo zależy na osobistym zaopatrzeniu się w takie militaria, które upodobnią go do prawdziwie zawodowego żołnierza, przybliżymy temat tak zwanych trzech linii oporządzenia.
Jest to koncepcja opracowana swego czasu przez brytyjską, elitarną jednostkę specjalną SAS (Special Air Service) i wykorzystywana dzisiaj przez wiele jednostek na całym świecie. Istotą tej koncepcji jest, aby żołnierz był wyposażony we wszelki niezbędny sprzęt na różne okazje, lecz tak pogrupowany i rozmieszczony, aby mógł być zabierany tylko w takiej konfiguracji, jaka jest w danym momencie potrzebna do wykonania konkretnej akcji. Ponieważ niezwykle istotną rolę w akcjach wojskowych odgrywa czas, ważne jest, aby żołnierz nie szukał i nie kompletował wyposażenia po otrzymaniu rozkazu wymarszu, lecz aby był przygotowany do podjęcia natychmiastowych działań. Stąd też narodziła się koncepcja określana mianem „trzy linie oporządzenia”. Omówimy je teraz pokrótce, z takim wszakże zastrzeżeniem, że koncepcja, o której tu piszemy, jest często modyfikowana przez armie różnych państw i dostosowywana do własnych potrzeb. Może więc być tak, że to, co tutaj przedstawimy może się różnić w pewnych szczegółach od treści innych artykułów, których tematem są militaria.
Pierwsza linia
To najbardziej podstawowy sprzęt, który należy nosić przy sobie zawsze. Zazwyczaj nie służy on do bezpośredniej walki. Pierwsza linia ma kompletować przede wszystkim to, co jest potrzebne do przeżycia w sytuacjach nadzwyczajnych. Jeśli żołnierz utraci sprzęt przypisany do drugiej czy trzeciej linii lub inny, w który został wyposażony na konkretną akcję, to oporządzenie pierwszej linii pozwoli mu przetrwać ciężkie momenty. Może dzięki niemu schować się w jakiejś kryjówce, oczekując na pomoc, lub też będzie w stanie spróbować samodzielnego wydobycia się z tarapatów. Pierwsza linia obejmuje oczywiście mundur, buty oraz broń boczną, no i zawartość kieszeni. Tę linię powinno nosić się zawsze na sobie. Pozostałe elementy pierwszej linii nosi się na pasie taktycznym oraz w kieszeniach. Wiele jednostek używa do tego celu specjalnych kurtek typu smock, mających bardzo obszerne kieszenie. Oprócz rzeczy tu wymienionych pierwsza linia powinna jeszcze zawierać: busolę, nóż, ołówek, notatnik, rękawiczki taktyczne, okulary balistyczne, miniapteczkę, sznurek, łyżkę, zegarek, GPS, mapę, źródło ognia odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, latarkę czołówkę, papier toaletowy, farbę do maskowania, jeden zapasowy magazynek, dwa litry wody, przekąski i zestaw do czyszczenia broni. Jak widać wiele z tych przedmiotów to z pewnością nie militaria, lecz one także są niezbędne do przetrwania w trudnych sytuacjach.

Druga linia
Oporządzenie tej linii stanowi sprzęt przeznaczony do przeprowadzania szybkich, krótkich operacji. Będą to zatem urządzenia do dokładnej nawigacji, elektronika do utrzymywania łączności z innymi pododdziałami, sprzęt obserwacyjny, zapasowe magazynki broni i sprzęt ochrony osobistej. Przenosi się je najczęściej w kamizelce taktycznej oraz na pasie oporządzeniowym. Mówiąc o konkretnych rzeczach składających się na drugą linię, wymienimy tutaj: zapasowe magazynki, radiotelefon, lub radiostację, większą apteczkę, zapas gotowego jedzenia i wody na 24 godziny, worek zrzutowy na zużyte magazynki, lornetka lub monookular, pałatka lub kurtka przeciwdeszczowa, hełm, kamizelka z wkładem balistycznym i noktowizor. W tej linii to militaria stanowią główną jej część.
Trzecia linia
Oporządzenie trzeciej linii, umieszczane w plecaku, bierze się tylko na dłuższe akcje. Umożliwia ono wybudowanie obozowiska, pozwala najeść się, wyspać i zdobyć wodę. Generalnie jest to sprzęt, który pozwala na dłuższe przebywanie w terenie. Dla zawodników ASG będzie on przydatny tylko w trakcie wielodniowych manewrów. Oto przykładowe wyposażenie trzeciej linii: śpiwór, niezbędnik do higieny osobistej, karimata, bielizna na zmianę, niezbędnik krawiecki, kuchenka polowa, świeczka, tarp biwakowy, śledzie do namiotu, paracord lub gumy do naciągania tarpu, siekiera lub maczeta, saperka, menażka, środki do konserwacji butów.
Podsumowanie
Przedstawione wyżej oporządzenie trzech linii nie jest podziałem sztywnym. Można go, a nawet należy, modyfikować w zależności od potrzeb chwili w konkretnych sytuacjach, których charakter niejednokrotnie trudny jest do przewidzenia. Każdy miłośnik airsoftu znajdzie w sklepach prowadzących militaria, każdą rzecz, która może złożyć się na owe trzy linie oporządzenia. Nie znaczy to, że musi wszystkie je kupować. Do dobrej zabawy wystarczy broń ASG i obowiązkowo okulary ochronne. W inne przedmioty można zaopatrywać się sukcesywnie w zależności od zasobności portfela i potrzeb. Być może będą się trafiały takie zawody, w których cały sprzęt składający się na wyposażenie trzech linii byłby przydatny, lecz czy musimy koniecznie brać udział we wszystkich imprezach airsoftowych? Wybierajmy te, które najbardziej nam odpowiadają.