Zerwana sprężyna płaska w magazynku typu hi-cap

2016-09-16
Zerwana sprężyna płaska w magazynku typu hi-cap

Zdj. 1 Wybrane magazynki hi-cap

Czołem! Pewnie każdy z Was miał taki (u jednych dłuższy u innych krótszy) czas kiedy biegało się ze stockowymi magazynkami typu hi-cap. W tym poście nie mamy jednak zamiaru rozpisywać się na temat ich zalet i wad. Jak większość z Was wie, magazynki typu hi-cap (high capacity) są to magazynki składające się z dwóch komór, jednej gromadzącej kulki, drugiej w formie kanaliku doprowadzającego kulki do komory hop-up repliki. Jak często zdarzało Wam się przekręcić sprężynę w magazynku? Magazynek nie podaje kulek, nie podkręca amunicji? Poniżej pokażemy Wam jak rozwiązać problem samemu.

Każdy magazynek typu hi-cap posiada w swoim kole zębatym sprężynę płaską, która poprzez nakręcanie “maga” napina się. W momencie strzału kiedy kolejna kulka jest wpychana do komory hop-up sprężyna płaska odkręca się powodując obrót koła zębatego, które z kolei podaje kulki do kanaliku wrzucającego amunicję do komory hop-up. Jak wiadomo każda sprężyna ma swoją ograniczoną wytrzymałość. To samo tyczy się plastikowego mocowania sprężyny. W momencie gdy zbyt mocno nakręcimy sprężynę, spowoduje ona uszkodzenie któregoś z tych dwóch elementów.

Ryc. 1 Budowa magazynku typu hi-cap

W momencie gdy podkręcając kulki zbyt mocno nakręcimy sprężynę, siła jej sprężystości może spowodować zerwanie zaczepów sprężyny. Prawie wszystkie magazynki typu Hi-Cap posiadają takie zaczepy plastikowe (zdj.5). Nie trudno zatem domyślić się co ulegnie pierwsze uszkodzeniu. Sprężyna jest w stanie wyrwać taki zaczep z koła zębatego.

Nie trzeba jednak spisywać takiego magazynka od razu na straty. Każde koło zębate (wcześniej nieuszkodzone) posiada takie dwa zaczepy, jak widać na zdjęciu. Sprężyna płaska w momencie zerwania zazwyczaj łamie tylko jeden zaczep. W związku z tym mamy jeszcze jedną szansę, aby na starym kole zębatym jeszcze raz zamontować sprężynę płaską. Poniżej pokazujemy jak to zrobić.

Krok 1.
Aby dostać się do większości magazynków należy wyciągnąć wnętrze “maga” z jego obudowy. Najczęściej takie wnętrze jest przymocowane do obudowy śrubką. Zdarzają się również mocowania za pomocą pinu, który wówczas należy wybić.

Zdj.2 Stopki magazynków

Krok 2.
Po wyciągnięciu wnętrza “maga” należy odkręcić wszystkie śrubki mocujące dwie połówki wkładu magazynka.

Zdj. 3 Wnętrze “maga” wyciągnięte z obudowy (warto zwrócić uwagę, że wnętrze jest mocowane do obudowy za pomocą pinu)

Krok 3.
Po rozłożeniu wnętrza na dwie połowy, należy zabrać się za interesujące nas koło zębate (pokazane na Ryc.1).

Zdj. 4 Wnętrze rozłożone na dwie części

Krok 4.
Zdejmujemy ostrożnie osłonę sprężyny płaskiej. Robimy to ostrożnie, żeby sprężyna nie wystrzeliła nam na zewnątrz. Wówczas czekałoby nas dużo mozolnej pracy z ponownym nakręcaniem sprężyny. Poniżej zdjęcie pokazuje odkrytą sprężynę płaską. Oba zaczepy są całe.

Zdj. 5 Sprężyna płaska zamontowana w kole zębatym

Krok 5.
Jeżeli pozostał nam już tylko jeden zaczep, mocujemy w nim sprężynę płaską tak, aby w żadnym wypadku nie miała możliwości wysunąć się z niego. Poniżej zdjęcie z dwoma całymi zaczepami.

Zdj 6. Tarcza koła zębatego z dwoma sprawnymi zaczepami spręzyny płaskiej oraz sprężyna płaska w kole zębatym

Krok 6.
Całe koło zębate zakrywamy plastikową zaślepką. Pamiętajmy, że cała tarcza koła zębatego powinna znajdować się poza obudową wkładu, natomiast samo koło wraz ze sprężyną płaską mieści się wewnątrz.

Zdj. 7 Połowa wkładu przygotowana do złożenia

Krok 7.
Składamy dwie połowy wnętrza magazynka. Uwaga! Pamiętajcie o częściach takich jak: klapka otworu do wsypywania kulek, pazur trzymający kulki przy wylocie, anti-reversal koła zębatego. Te części lubią wyskoczyć ze swojego miejsca w momencie rozbierania. Zanim złożycie całość upewnijcie się, że wszystko jest na swoim miejscu (ryc.1).

Krok 8.
Wsuwamy wnętrze magazynka do jego obudowy. W przypadku magazynków gdzie wkład jest przykręcany śrubką do magazynka, ważne jest aby nie zgubić tulejki, która potrafi “uciec” w momencie rozkręcania wkładu na dwie części.

Krok 9.
Zasypujemy magazynek i podkręcamy magazynek tak, aby kulki pojawiły się w otworze przez który kulki wchodzą do komory hop-up.

Krok 10.
Odciągamy paznokciem pazur trzymający kulki. Jeżeli kulki zostaną wyrzucone na zewn. tym samym sprężyna płaska ulegnie rozluźnieniu, to znaczy, że magazynek jest znowu sprawny.

Robota przy tym nie jest wcale trudna a i całkiem przyjemna. Pilnujmy tylko żeby nie zgubić żadnych drobnych elementów. Sprawdźcie jeszcze raz wszystkie części przed samym złożeniem wkładu.

Miłej wymiany kompozytu życzy
Mąka.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 136 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Nic do zarzucenia
2024-05-16
szybka dostawa polecam serdecznie
pixel